Oto Yedek Parça

En Ucuz Şarj Dinamosu Fiyatı | Orijinal Çıkma Parçalar | 2024

Statör sargıları paralel bir şekilde çalıştıran oto parçasına şarj dinamosu denir. Bir tür jeneratördür. Bu dinamo parçası akünün şarj olmasını sağlar. Bu sayede aracın tüm mekanik aksanlarına elektriğin kesintisiz iletilmesi sağlanmaktadır. Genelde uzun ömürlü bir parça. Fakat kullanım performansı ve dış koşullara bağlı olarak erken zarar görmesi de muhtemel. Genelde 50 ila 100.000 kilometre arasında değiştirildiği görülüyor. Öyleyse şarj dinamosu fiyatı 2024 tablosu nasıl gelin hep birlikte görelim.

Araçlarda sık arıza yaşanan bir parça olduğu için şarj dinamosu fiyatı 2024 sürücüler tarafından sıkça araştırılıyor. Sıfır ve ikinci el çık fiyatları belli oldu. 1987,30 TL’de başlayan fiyatlar var. Her markanın şarj için kullanılan dinamo modeli farklı olduğu için satış rakamları da değişken oluyor. Örneğin Ford Fiesta ile Volkswagen Polo araçlarının şarj dinamo fiyatları arasında %20’ye varan farklar görülmektedir. Peki ama 2024 yılında sıfır ve çıkma şarj dinamolarının en ucuz fiyatları ne kadar? İşte detaylara başlıyoruz.

Statör sargıları paralel bir şekilde çalıştıran oto parçasına şarj dinamosu denir. Bir tür jeneratördür. Bu dinamo parçası akünün şarj olmasını sağlar. Bu sayede aracın tüm mekanik aksanlarına elektriğin kesintisiz iletilmesi sağlanmaktadır. Genelde uzun ömürlü bir parça. Fakat kullanım performansı ve dış koşullara bağlı olarak erken zarar görmesi de muhtemel. Genelde 50 ila 100.000 kilometre arasında değiştirildiği görülüyor. Öyleyse şarj dinamosu fiyatı 2024 tablosu nasıl gelin hep birlikte görelim.

Kaynak: Şarj Dinamosu Nedir?

sarj-dinamosu-fiyati-2024
Şarj Dinamosu Fiyatı 2024

Şarj Dinamosu Nedir?

Şarj dinamosu, araçlarda elektrik enerjisi üretmek ve aküyü şarj etmek için kullanılan bir bileşendir. Genellikle araçların motor kısmında bulunur ve dönme hareketiyle elektrik üretir. Şarj dinamosu, aracın elektrik sistemini besler ve çalışması için gerekli olan elektrik gücünü sağlar.

Şarj dinamosu, içten yanmalı motorların çalışması sırasında hareket eden kayışlar veya dişliler aracılığıyla döndürülür. Bu dönme hareketi, içinde manyetik alan üreten bir rotorun dönmesini sağlar. Rotorun etrafında bulunan stator adı verilen sabit bir bileşen, dönen rotor tarafından oluşturulan manyetik alanı keser ve bu sayede bir elektrik akımı üretilir. Bu elektrik akımı aracın aküsünü şarj eder ve aracın elektrik sistemi tarafından kullanılır.

Şarj dinamosunun görevi, aracın elektrik sistemini çalışır durumda tutmak ve aküyü şarj etmektir. Bu sayede farlar, radyo, klima ve diğer elektrikli bileşenlerin güç ihtiyacı karşılanır ve araç çalışırken aküden enerji sağlanır.

En Ucuz Şarj Dinamosu Fiyatı 2024 Listesi

Şarj dinamosu fiyatı 2024 yılında bir önceki seneye göre %45 zam ile satılıyor. Zira ülke ekonomisinde yaşanan yükseliş, oto yedek parçalarını da ciddi oranda etkiliyor. Şarj dinamosu yani diğer ismiyle alternatör fiyatları online mağazalarda 1,487,30 TL civarında görülmektedir. İnternet üzerinden 1,487 TL ile 12,400 TL aralığında orijinal sıfır parça bulmak mümkün. Tofaş araçların parçaları daha ucuz. Bu konuda Volkswagen ve Ford modelleri biraz daha yüksek fiyattan satıldığını önden belirtmekte fayda var.

2024 yılında şarj dinamosu (alternatör) parçaların fiyat tablosu:

 • 2024 Tofaş 1600 Şarj Dinamosu Alternatör fiyatı – 5,710 TL
 • 2024 Opel Rtx Marka Şarj Dinamosu (Alternatör) 120 Amper fiyatı – 7,767 TL
 • 2024 yılı Mitsubishi Canter Şarj Dinamosu 24 Volt fiyatı – 7,847 TL
 • 2024’te Mako Fiat Traktör Şarj Dinamosu fiyatları – 5,589 TL
 • Smart Fourfour Şarj Dinamosu fiyatı – 8,897 TL
 • Toyota Corolla Ae 101 Şarj Dinamosu Alternatör 2024 yılı fiyatı – 7,999 TL
 • 2024 yılı Peugeot 307 Şarj Dinamosu (alternatör) Çıkma Orijinal fiyatı – 1780 TL
 • 2024 Alternatör Tipo Tempra Doğan Kartal Slx 1.6 İe (14V-65A) fiyatı – 5,750 TL
 • Tofaş Şahin Kartal Doğan 1600cc Alternatör Şarj Dinamosu fiyatları – 8,672 TL
 • 2024 Megan 4 1.5 Dizel Çıkma Şarj Dinamosu Garantili fiyatı – 9,250 TL
 • 2024 Ford Focus (105 Amper) Şarj Dinamosu fiyatları – 7,750 TL

*belirtilen bu rakamlar tahminidir, sene içerisinde farklılaşabilir.

Genelde yaşı ilerlemiş araçlarda bu dinamo parçasının ihtiyaç hasıl olduğu görülüyor. Özellikle 2000’li yılların öncesindeki araçlarda çok sık şarj dinamolarında arızalar meydana geliyor. Sürücüler çin ucuz yedek parça bulmak önemli. Zira maliyet yönüyle pahalı bir üründür dinamolar. Şarj dinamosu fiyatı 2024 listesini incelersek ortalama satış rakamlarının 1,500 TL olduğu hemen göze çarpıyor.

sarj-dinamosu-fiyati-2024-1
Şarj Dinamosu Fiyatı 2024

Bu sene oto yedek parçalarına bir önceki yıla oranla %45’e varan zamların olması söz konusu. Sıfır ve orijinal parçalar kadar çıkma yani (ikinci el) parçaların da fiyatları arttı. Fakat en ucuz oto şarj dinamosu her zaman online mağazalardan satın alınır. Yetkili servisten bu ürünü talep ederseniz size maliyeti daha fazla oluyor.

Tofaş Araçlardaki Şar Dinamosunun Fiyatı

Tofaş markası otomobilleriyle bir devre damga vurdu şüphesiz. Günümüzde de hala 2000 ve 1990 öncesi araçları trafikte kullanılmaya devam ediyor. Fakat eski bir mekanik yapısı olduğu için şar dinamolarında sık arızaya sebebiyet verebiliyor. Dinamo tamamen arızalandığında değil, performansını kaybetmeye başladığında değiştirilmesi gereken bir parça. Aksi halde akü ve aracın diğer aksanlarına da zarar vermeye başlar. Peki ama Tofaş marka araçların şarj dinamosu fiyatı 2024 sürecinde kaç TL? İşte cevabı…

2024’te Tofaş için şarj dinamolarının fiyatları:

 • Başlangıç fiyatları 1,300 TL iken bazı modeller için 5,700 TL gibi rakamlar görülmektedir.

En Ucuz Şarj Dinamosu Fiyatı | Orijinal Çıkma Parçalar | 2024 - 2024 bilgi

Ford Marka Şar Dinamosu Fiyatları

Ford markasının eski tarihli modele sahip çok sayıda aracı günümüzde kullanılmaktadır. Belli bir yaşı geçen Ford Fiesta ya da Ford Focus gibi arabalarda muhakkak şarj dinamolarının değiştirilmesi gerekmektedir. Rutin bakımlarda ustaların bu parçaya da bakması önerilir. 2024’te Ford şarj dinamolarının fiyatları da belli oldu. Orijinal sıfır parça taktırdığınızda biraz yüksek maliyetler kaçınılmaz. Ama en sağlıklı ve tavsiye edilen seçeneğin de bu olduğunu söyleyelim. İşte Ford Fiesta ve Focus için 2024 fiyatları…

2024 yılında Ford Fiesta ve Focus araçlarının şarj dinamo fiyatları:

 • Yaptığımız araştırmalarda 1,500 TL civarı fiyatların ideal rakamlar olduğunu tespit ettik. Araç yılına ve modeline göre bu rakam aşılabilir.

Hyundai Accent Şar Dinamosunun Güncel Fiyatı

Eski model araçlar arasında Hyundai Accent de hatırı sayılı bir yere sahip. Bu marka araçlarda dönemsel olarak şarj dinamolarının değiştirildiği görülüyor. Haliyle Hyundai araç sahipleri için en ucuz parça fiyatlarını bulmak önemli. İnternet sitelerinde farklı farklı rakamlar görülmektedir. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için Hyundai şarj dinamosu fiyatı 2024 bilgisini paylaşacağız.

2024 Hyundai şarj dinamolarının orijinal parça fiyatları:

 • 1,480 TL’den başlayan fiyat listeleri, 2,000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Volkswagen Polo Şar Dinamosu Fiyat

Son olarak Volkswagen markasının Polo modellerine değinelim. 2024 senesinde Polo arabalara sıfır ve orijinal şarj dinamosu takılacağı zaman 1800 TL civarı bir rakam hazırlanmalı. Bu sadece parça parasıdır. Bunun bir de değişim işlik bedeli bulunuyor. Özel serişlerde işçilik bedeli 300 TL iken yetkili servislerde 500 TL’ye kadar yükselmektedir.

2024 Yılında Çıkma Şarj Dinamosu Fiyatları Ne Kadar?

En ucuz şarj dinamosu fiyatı 2024 döneminde çıkma parça ile mümkün. Eğer bütçeniz düşükse sıfır parça satın almak yerine çıkma yani ikinci el dinamo tercih edebilirsiniz. Bazı araçlardan sökülen ve kullanım ömrünün en az 50 – 60 bin kilometresi olan parçalar internet sitelerinde satışa sunuluyor. Fiyatları da oldukça hesaplı. Sıfır ürüne göre neredeyse %60 civarında indirimli bulabiliyorsunuz. Sanayilerde de servislerin koleksiyonunda çıkma parçalar bulunabilmektedir. Ustanızdan talep edebilirsiniz.

sarj-dinamosu-fiyati-2023-2
Şarj Dinamosu Fiyatı 2024

2024 yılında çıkma şarj dinamosu fiyatları:

 • İkinci el çıkma şarj dinamosu bu sene 750 TL’den başlıyor. Sıfır ayarında orijinal çıkma parçalar da 1,100 TL’dir.

Şarj Dinamosu Bilyası Güncel Fiyatı 2024

Araçlarda bazen şarj dinamosu bilyası arızaları yaşanırken, bu parçalar yenisiyle değiştirildiğinde sorun ortadan kalkmaktadır. Ucuz ve maliyeti az bir parça olduğu için kolayca değiştirmeniz mümkün. Tüm arabalardaki bilya şarj dinamosu fiyatı 2024 bilgisini paylaşalım. Bu ürünleri araştıranlar için 123 TL’den başladığını not düşelim. Elbette kalite önemli bir parametre. Çünkü en iyi kalitedeki bilyalar 199 TL’ye kadar yükselmektedir.

Sizlere detaylı bir fiyat bilgisi yazısı paylaştık. Fiyatların sene içinde değişmesi durumunda yazının yorum kısmına paylaşmanızı rica ediyoruz. Böylece en güncel listeleri diğer kullanıcılara da ulaştırmış olacağız. İyi günler diliyoruz.

İlginizi çekebilir: En Ucuz Yağ Bakım Fiyatları 2023 | Yağ Bakım Seti Kaç TL?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu