Elektrikli Araç

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Haritası | 2023 Kurulum ve Yakıt Fiyatı

Elektrikli araç şarj istasyonu, tam elektrikli yani (BEV) ve hibrit teknolojili (PHEV) özelliğindeki araçların şarj edilebilmesi için oluşturulmuş istasyonlardır. Yakıt türü elektriktir. Günümüzde doğaya zararsız yakıt kaynaklarına olan ihtiyaç arttıkça, benzin ve mazot yerine elektrikli arabalar yaygınlaştı. Elektrikli araçların yakıt alabilmesini sağlayan bu şarj istasyonları, her geçen gün Türkiye’nin karayollarında yaygın ve ulaşılabilir hale dönüşmeye başladı. Öyleyse elektrikli şarj istasyonları nedir? Nerelerde var? Kurulum maliyeti 2023’te ne kadar? İstasyon haritası var mı? cevaplarını açıklayalım.

Vikipedi: Elektrikli Şarj İstasyonu Hakkında Temel Bilgiler

Dizel ya da benzin yakıt tipindeki arabalar nasıl ki sürüş yapabilmek için depolarını benzinliklerde dolduruyorsa, elektrikli arabalar da şarj istasyonlarında bu ihtiyaçlarını gideriyor. En başta alışveriş merkezlerinde başlayan elektrik şarjı istasyon uygulamaları, yavaş yavaş tipik bir benzinlik konseptli alanlara taşmış durumda. Benzin ya da mazot yakıt ihtiyacı birkaç dakika içinde gerçekleşse de elektrikli araçların deposunu fullemenin süresi 40 dakika ile 60 dakika arasındadır. Detaylar için yazının devamına bakınız.

elektrikli-arac-sarj-istasyonu-1
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir?

Elektrikli arabaların yakıt ikmalini karşılamak için kurulan, pompa yerine kablo ile araca elektrik aktarılması prensibine sahip uygulamaya elektrikli araç şarj istasyonu denir. İstasyon alanları AVM, dinlenme tesisleri, yol kenarları ve son dönemin modası olan kişiye özel istasyon kurulumu ile mümkündür. 2023 yılı verilerine göre Türkiye’de 1000’in üzerinde elektrikli araba şarj istasyonu bulunmaktadır.

Ne İşe Yarar?

Yeni çağın en önemli kavramlarından biri sürdürülebilirlik. Otomotiv sektöründe de bu kavram elektrikli arabalar ile sağlanmaya başladı. Elektrikli araç şarj istasyonu, bu özellikteki arabaların yakıt ihtiyaçlarının karşılandığı yerdir. Global standartlarda bir kablo ve başlık yardımıyla istasyonda depolanmış elektrik, otomobilin batarya ünitesine aktarılır. Akım miktarına göre de araçlar belli mesafe yol kat eder. Klasik bir benzinli arabanın yakıtla olan ilişkisini örnek olarak alabilirsiniz.

Eve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti 2023

Elektrikli arabalar yaygınlaşıyor. Yakıt tüketimi ve çevre dostu olmasıyla sürücüler bu özellikteki arabalara yoğun ilgi gösteriyor. Fakat benzinli arabalara göre tek handikabı yakıt dolum süresi olarak gösterilmektedir. Klasik bir araba deposunu 2 dakika içerisinde fuller. Ancak elektrikli otomobiller minimum 40 maksimum 60 dakika içerisinde dolum gerçekleştirir. Bu da araç sahiplerini farklı çözüm arayışlarına yöneltiyor. Eve elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu da bunlardan biri. Peki ama evlere özel şarj istasyonu kurmak 2023 yılında ne kadar maliyet çıkarmaktadır? İşte detaylar…

Evde ya da iş yerinde rahat ve pratik bir şekilde araç şarjı için özel istasyon kurulumu yapılıyor. Siz şahsi işlerinizi görürken aracınızı istasyona entegre edebilir ve aracınızı çalıştırdığınızda full depo ile karşılaşırsınız. 2023 yılında eve elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyeti teknik özellikler ve kaliteye göre değişse de ortalama 10 bin Dolar ile 15 bin Dolar arasındadır. Diğer bir deyimle 25,000 TL – 30,000 TL arasıdır. Doğrudan elektrikli istasyon ve güneş enerji panelli istasyon olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer güneş panelli şarj istasyonu kurdurursanız, yakıtınızı bedavaya kullanırsınız.

elektrikli-arac-sarj-istasyonu-2
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

DİKKAT: Özel yaşam alanınıza kurdurduğunuz şarj istasyonlarını belli kişiler ile ücret karşılığı paylaşabilirsiniz. Bu sayede şarj istasyon kurulum maliyetlerini de kısa vadede çıkarmış olur, sonrasında daha da artı kara geçebilme ihtimaliniz var.

Devlet desteği var mı?

Türkiye Cumhuriyeti devleti, elektrikli araç kullanımını tıpkı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi teşvikliyor ve destekliyor. İstasyon kurulumları için 2023 yılında toplam 300 milyon TL hibe desteği açıkladı. İstasyon başına da 250 TL destek verilebiliyor. Elbette bunun için devletin belirlediği şartların karşılanması şart. Ayrıca yerli malı üniteler tercih edecekler için ekstra ödenekler ve hibeler de bulunmaktadır. Güncel bilgiler geldikçe bu yazımızda sizlere paylaşacağız. Takipte kalmaya devam ediniz.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Fiyatları 2023 Listesi

Nasıl ki benzin, LPG ve dizel araçların litre başına bir fiyatı var, aynı şekilde elektrikli araç şarj istasyonu 2023 fiyatları da kullanıcılara yansıtılıyor. Bu yakıt türlerinde KW yani kilovat olarak birim kullanılmaktadır. 2023 yılında Türkiye genelinde elektrikli araba şarj ettirmenin KW ücreti 6,50 TL’den başlar. İstasyon tipine ve başlığa göre bu rakam değişebilir. Genel olarak bir elektrikli otomobilin 0’dan %100 seviyesine doldurulmasının maliyeti 325 TL ile 400 TL arasındadır.

2023 yılında güncel elektrikli araç şarj istasyonu fiyat tablosu:

TARİHELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ TİPİFİYATI
202322 kVA’a kadar Tüm AC Soketler6,50 TL KWh
2023DC ŞARJ TARİFELERİ 60 kW’a kadar Tüm DC Soketler7,70 TL KWh
2023AC ŞARJ TARİFELERİ 22 kVA’a kadar Tüm AC Soketler6 TL KWh
2023DC ŞARJ TARİFELERİ 60 kW’a kadar6,50 TL KWh
2023ZES AC Tip 2 soketler için7,8 TL KWh
2023ZES DC Soket Tarifesi DC CCS fiyatı9,8 TL KWh
2023AC TİP 2 7,4 kW- 11 kW arası0,95 TL KWh
2023DC CCS ve CHAdeMO soketler için 50 kW’a kadar4 TL dk.
2023DC CCS ve CHAdeMO soketler için 90 kW ve üstü8 TL dk.

*rakamlar güncel açıklamalar ve ekonomiye göre değişebilir.

elektrikli-arac-sarj-istasyonu-3
Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

2023 Yılı Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Yönetmeliği

Elektrikli araç şarjı için istasyon açacak ya da özel istasyon kuracak kişiler, EPDK’nın belirlediği yönetmelik kurallarına uymak zorundadır. Nasıl ki benzin istasyonu açacak ve açtıktan sonra işletecek kişiler için yönetmelik uygulaması yapılıyorsa 2023 yılında şarj istasyonları için de aynı uygulamalar yapılmaktadır. 31 Temmuz 2023 kararnamesiyle istasyon açacak kişiler ruhsatlarını EPDK’ya sunmak zorundadır.

2023 Yılı Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Güncel Haritası

Türkiye genelinde 1000’i aşkın elektrikli şart istasyonu, binin üzerinde de şarj ünitesi bulunuyor. Henüz benzinlikler kadar yaygın bir ağa sahip değil. Bu sebeple de elektrikli araba sürücüleri en yakın 2023 yılı güncel elektrikli araç şarj istasyonu nerede? araştırması yapıyor. İşte büyük şehirlere göre güncel haritalar…

a)      2023 İstanbul Şarj İstasyonu Haritası

Türkiye genelindeki şarj istasyonlarının %36’lık kısmı İstanbul’da bulunuyor. Şehir insanı istasyon bulmakta 2023 yılında zorluk çekmiyor. Hemen her ilçede birden fazla istasyon var. Güncel 320 elektrikli şarj istasyonu aktif hizmet veriyor.

2023 yılının en güncel İstanbul elektrikli araba şarj istasyon haritası için tıklayın

b)      2023 İzmir Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Haritası

İzmir bölgesinde 2023 yılında toplam 162 aktif elektrikli otomobil şarj istasyonu bulunuyor. Güncel İzmir şarj istasyonlarını haritalı görmek için tıklayın.

c)      2023 Ankara Elektrikli Araba Şarj İstasyonu Haritası

Ankara şehrinde 235 istasyonda araçlarını şarj edebilirsiniz. Ankara’daki 2023 yılı güncel elektrikli otomobil şarj istasyonu haritasına ulaşmak için tıklayınız.

Güncel istasyon noktaları ve kurulumu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz. İyi günler dileriz.

İlginizi çekebilir: En İyi Elektrikli Araba Markaları 2023 | BMW, Mercedes, Renault

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu