Otomobil ArızalarıOto Yedek Parça

Silindir Kapak Contası Nedir? Conta Değişimi ve Fiyatı | 2024

Otomotiv terminolojisinde buna “conta yakmak” da deniyor. Peki ama silindir kapak contası nedir? Arabada silindir contası değişimi nasıl yapılır? 2023 2024 yılında silindirdeki kapak contasını değiştirme fiyatı ne kadar oldu? Uzmanlardan cevaplar paylaşacağız…

İçten yanmalı motorların tamamında silindir kapak contası kullanılır. Motorun sorunsuz çalışması için görünmez kahramanlar arasındadır. Mekanik açıdan görevi basittir. Yanca sürecini kontrol altında tutar ve aynı zamanda sıvı sızıntılarının önüne geçer. Silindir kapağı ile motor bloğu arasında motor gücü üretilir. Bu kısımları soğutma için kullanılan sıvı geçişlerinde kimi zaman sızıntı riski doğar. Contalar ise bu sızdırmalara karşı önlem alır.

Silindir contası denilince akla lastik bir materyal gelebilir. Oysa delikli yapıda metal bir malzemedir. Yüksek dayanıklılığı var ancak radyatördeki suyun boşalması sebebiyle arızalanabilir. Otomotiv terminolojisinde buna “conta yakmak” da deniyor. Peki ama silindir kapak contası nedir? Arabada silindir contası değişimi nasıl yapılır? 2024 yılında silindirdeki kapak contasını değiştirme fiyatı ne kadar oldu? Uzmanlardan cevaplar paylaşacağız…

silindir-kapak-contasi-1
Silindir Kapak Contası

Otomotiv Teknolojisinde Kullanılan Silindir Kapak Contası Nedir?

Silindir kapağı ile motor bloku aralığında bulunan, temel görevi radyatör geçişindeki sızdırmazlığı sağlamak ve sıcaklığa dayanıklı materyalden üretilen parçalara silindir kapak contası denir. Güçlü bir materyal olsa da motor hararet yaparsa ilk olumsuz etkilenen parça bu conta olur. Otomotiv literatüründe de bu duruma “conta yakması” adı veriliyor.

İçten yanmalı ve dizel motorlarda bulunan conta, bir tür emniyet sağlayıcıdır. Silindirler ile kapaklar arasında konumlandırılmaktadır. Teorik açıdan bu parçaların ömrü, motor sistemiyle eşdeğerdir. Yani 500 bin – 600 bin kilometre arasına kadar sorun çıkarmayabilir. Fakat motor blokunda yapılan işlemler neticesinde yaşanabilecek su kaçakları sebebiyle yanma durumu daha erken görülebiliyor.

silindir-kapak-contasi-nedir
Silindir Kapak Contası Nedir?

Eğer silindir kapak contası olmaz ise silindir ile motor bloku arsında bir boşluk yaşanır. Bu da parçanın dolgu işine yaradığını da bize gösteriyor. Özellikle araçtaki motor yüksek ısınmaları yaşanan bir yer olduğu düşünülünce contalar önemli olduğu kadar hassas da olabiliyor. Conta yanarsa motor çalışmaz. Hararet de en büyük conta yanığı sebebidir.

Vikipedi: Silindir Kapak Contası Hakkında Bilgiler

Silindir Kapak Contası Sıvısı Nedir?

Silindirdeki conta arızalanmaları sadece yanıklardan oluşmaz. Çatlak ya da deformasyon sebebiyle de sızıntılar yaşanabiliyor. Conta sıvısı ise bu çatlak bölgelerde lokal bir tamir imkanı sağlayan özel formüle edilmiş materyallerdir. Conta sıvısı kullanımı için uzman bir servise gidilmesi gerekir. Ürün, internetten sipariş edilebilir. Uzman kişiler arızalı bölgeyi tespit eder ve sıvı ile dolgu işlemini yapar.

Silindir Kapak Contası Sıvısı Fiyatları 2024 Listesi

Otomotiv sektöründe eskiden conta arızalarında doğrudan değişim yapmak gerekiyordu. Fakat yeni nesil çözümler sayesinde artık conta sıvılarıyla kısmi sorunlar %100 etkili olarak çözüme kavuşturuluyor. Fakat silindir kapak conta sıvısı fiyatları biraz pahalı. 2024 yılında 1,450 TL civarı olan Rislone ürünü 2025 yılında 1,700 TL oranlarına çıkacak. Burada parça değişimi ile sıvı uygulamasının maliyetini karşılaştırarak en doğru kararı verebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sıfır parça değiştirmek conta arızalarında en garanti çözümü araç sahibine sunmaktadır.

2024 yılında silindirlerdeki kapak conta sıvısının fiyatları:

 • Rislone sıvısı 1,450 TL’den başlar.

Silindir Kapak Contası Yanma ve Arıza Sebepleri

Silindir kapak contası kolay kolay arızalanan ya da yanan bir malzeme değildir. Uzmanlara göre bu parçanın ömrü araç motoru ile hemen hemen paralel gider. Fakat kullanım kaynaklı hatalar sebebiyle çok daha erken silindir conta yanığı yaşanabiliyor. En sık görülen yanık sebebi de radyatör suyunun işlemini yerine getirmemesine bağlı olarak araç motorunda yüksek hararet yaşanmasıdır. Aşırı ısı conta yanmasını tetikler.

silindir-kapak-contasi-4
Silindir Kapak Contası

Silindir bölümündeki kapak contasının yanma sebepleri:

 • Radyatördeki su kaçakları,
 • Motor blokunun aşırı ısınması,
 • Orijinal conta malzemesinin kullanılmaması,
 • Motor sisteminde ortaya çıkan ateşleme problemleri,
 • Pistonlardaki yanma odalarında biriken karbon birikintileri,
 • Sökülen civataların doğru şekilde monte edilmemesi,
 • Silindir contalarının düzenli olarak silinmemesi.

Silindir Kapak Contası Arızasının Belirtileri

Silindir kapak contası arızası, aracınızdaki birçok soruna neden olabilir ve bu sorunlar genellikle belirgin belirtilerle kendini gösterir. İşte silindir kapak contası arızasının yaygın belirtileri:

 1. Motorun Isınması: Silindir kapak contasının arızalanması, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu durum, motor sıcaklık göstergesinin normalden daha yüksek seviyelere çıkmasına neden olabilir.
 2. Beyaz Duman Çıkışı: Silindir kapak contası arızası, soğutma sıvısının silindirlere sızmasına neden olabilir. Bu durumda, aracın egzozundan beyaz renkli duman çıkabilir. Beyaz duman, soğutma sıvısının yanma odasına girmesinin bir işaretidir.
 3. Egzozdan Sıvı Akışı: Silindir kapak contası arızası, soğutma sıvısının silindirlere sızmasına ve egzozdan dışarı atılmasına neden olabilir. Bu durumda, egzozdan sıvı sızıntısı veya akışı gözlemlenebilir.
 4. Motor Yağı Kirlenmesi: Silindir kapak contası arızası, motor yağının soğutma sisteminin içine karışmasına ve kirlenmesine neden olabilir. Bu durumda, motor yağı tipik olarak beyaz-kahverengi bir renk alır.
 5. Su Deposunda Seviye Düşüklüğü: Silindir kapak contası arızası, soğutma sıvısının silindirlere sızmasına ve buharlaşmasına neden olabilir. Bu durumda, aracın su deposunda veya radyatöründe su seviyesinin düşmesi gözlemlenebilir.
 6. Motor Performansında Azalma: Silindir kapak contası arızası, motorun düzgün çalışmasını etkileyebilir ve performansında azalmaya neden olabilir. Motor gücünde düşüş, hızlanma sorunları veya düzensiz çalışma gibi belirtiler gözlenebilir.

Bu belirtilerden herhangi biri varsa, aracınızın silindir kapak contasının arızalanmış olabileceğini gösterir. Bu durumda, aracınızı bir tamirhane veya yetkili servise götürerek durumu kontrol ettirmeniz ve gerektiğinde onarım yaptırmanız önemlidir. Silindir kapak contası arızası ihmal edilirse, daha ciddi motor sorunlarına yol açabilir.

Silindir Kapak Contası Değişimi İçin Yapılması Gerekenler

Contalar, arabalardaki motorların yüksek performans çalışmasına imkan veren özel bir parçadır. Parça arızalanmalarında kesin olarak motor çalışmaz. Sorun ciddi ise motor sistemindeki birçok parçaya da arıza sirayet edebilir. Tamiri ise conta değişimi ile giderilir. Fakat motor blokunun ara kısmında bulunduğu için, parça değişiminden önce çok sayıda parçanın sökülmesi gerekiyor. Silindir kapak contası değiştirileceği zaman başta buji ve kablolar sökülmelidir. Ayrıca silindir kapakları da sökülür.

a)      İstanbul’da Silindir Kapak Contası Değişimi Yapan Yer

İstanbul bölgesinde conta yanığı arızası yaşayanlar araçlarını Auto King Oto Servislerine götürerek parça değişimi işlerini yaptırabilirler. Auto King İstanbul’un en güvenilir silindir conta değişim noktasıdır.

b)      Ankara’da Silindir Kapak Contası Değişimi Yapan Yer

Ankara bölgesinde de conta yanması sebebiyle sorun yaşayan araç sahipleri, Auto King servislerine gidebilir. Burada hem conta değişimi yapılıyor hem de conta sıvısı ile dolgu işlemi gerçekleştiriliyor. Conta değişim fiyatları da araç türüne göre değişiyor. Araç ortalama 2 gün serviste kalıyor.

c)      İzmir’de Silindir Kapak Contası Değişimi Yapan Yer

İzmir bölgesinde de conta yanık tamiri için gidilecek en güzel yer Auto King oto servisleridir. 2 gün içerisinde aracınızı teslim ediyorlar. Mini onarım kapsamına conta değiştirme işlemi girmemektedir. Fakat uygun fiyattan Auto King servislerinde işinizi görebilirsiniz.

Güncel Silindir Kapak Contası Değişimi Fiyatları 2024 Listesi

Contası yanan araç sahiplerinin merakla beklediği silindir kapak contası fiyatları belli oldu. Geçtiğimiz 2023 yılında conta değişimi 1,200 TL seviyesinden gerçekleştiriliyordu. Fakat 2024 yılında zamlandı ve Türkiye genelinde conta yanık tamiri 2,000 TL seviyesine çıktı. Eğer silindir, kapak ya da radyatör kısımlarında arıza varsa fiyat değişecektir. Öte yandan 2025 yılında da conta yanığı arızasının tamiri 3,000 TL seviyesine çıkabilir.

2024 yılında silindir contası değişim fiyatları tablosu:

TARİHSİLİNDİR KAPAK CONTASI DEĞİŞİMİSANAYİ FİYATIÖZEL SERVİS FİYATI
2024İstanbul’da silindir conta değişimi2,000 TL – 2,750 TL3,500 TL – 5,000 TL
2024Ankara’da silindir conta değişimi2,200 TL – 2,801 TL3,600 TL – 5,200 TL
2024İzmir’de silindir conta değişimi2,200 TL – 2,851 TL3,700 TL – 5,300 TL
2024Bursa’da silindir conta değişimi2,000 TL – 2,750 TL3,500 TL – 5,000 TL
2024Adana’da silindir conta değişimi2,300 TL – 2,800 TL3,600 TL – 5,200 TL
2024Konya’da silindir conta değişimi2,200 TL – 2,80 TL3,600 TL – 5,200 TL
2024Kayseri’de silindir conta değişimi2,000 TL – 2,750 TL3,500 TL – 5,000 TL
2024Bolu’da silindir conta değişimi2,200 TL – 2,851 TL3,700 TL – 5,300 TL
2024Kocaeli’nde silindir conta değişimi2,200 TL – 2,851 TL3,700 TL – 5,300 TL
2024Manisa’da silindir conta değişimi2,000 TL – 2,750 TL3,500 TL – 5,000 TL
2024Aydın’da silindir conta değişimi2,200 TL – 2,800 TL3,600 TL – 5,200 TL
2024Sivas’ta silindir conta değişimi2,200 TL – 2,851 TL3,700 TL – 5,300 TL
2024Trabzon’da silindir conta değişimi2,000 TL – 2,750 TL3,500 TL – 5,000 TL
2024Sinop’ta silindir conta değişimi2,200 TL – 2,801 TL3,600 TL – 5,200 TL
2024Antalya’da silindir conta değişimi2,200 TL – 2,851 TL3,700 TL – 5,300 TL

 

 

İlginizi çekebilir: Güncel Araç Boyama Fiyatları 2023 | Komple, Lokal Boya Fiyat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu