Araç BakımOto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Amortisör Takozu Nedir? Amortisör Takozunda 6 Arıza Belirtisi | 2024

Amortisör sistemini neredeyse tüm araç sahipleri bilir. Fakat amortisör tek başına işlevselliğe sahip değildir. Birçok bileşen ve parça sayesinde çalışma prensibini gerçekleştirir. Özellikle sistemi şaseye bağlayan parça çok değerli ve olmazsa olmazdır. Peki ama amortisör takozu nedir? Amortisör darbe takozu ne işe yarar? Arızalandığı nasıl anlaşılır? Parça ve değişim fiyatı 2023/2024 yılında ne kadar oldu? İşte cevaplar…

Kara taşıtlarının yol ile temasını sağlayan amortisör takozu, güvenli ve konforlu sürüş için çok etkili bir teknolojidir. Türkiye’de yollar her zaman asfalt ve düz olmuyor. Normalde amortisör sisteminin gölgesinde kalsa da bozuk satıh yollarda sürüş yapılacağı zaman hemen ön plana çıkıyor. Darbeyi yumuşatmak temel işlevi. Nüktedan yaklaşımları bir kenara bırakıp amortisör darbe takozunun pratikte ve uygulamada detaylarına geçelim.

Amortisör sistemini neredeyse tüm araç sahipleri bilir. Fakat amortisör tek başına işlevselliğe sahip değildir. Birçok bileşen ve parça sayesinde çalışma prensibini gerçekleştirir. Özellikle sistemi şaseye bağlayan parça çok değerli ve olmazsa olmazdır. Peki ama amortisör takozu nedir? Amortisör darbe takozu ne işe yarar? Arızalandığı nasıl anlaşılır? Parça ve değişim fiyatı 2024 yılında ne kadar oldu? İşte cevaplar…

amortisor-takozu-1

Amortisör Takozu Nedir?

Amortisör sistemlerini aracın şase kısmına bağlayan, içerisindeki bilya yatağı ile direksiyonun tepkisini doğrudan etkileyen donanımlara amortisör takozu denir. Otomotiv sektöründe farklı farklı isimlerle de karşımıza çıkar. “Amortisör kulağı”, “Amortisör kulesi” ve “amortisör darbe takozu” en popüler isimlerinden bazılarıdır. En temel özeti ise, arabada sürücüye konfor ve rahatlığı sağlamak için kullanılan bir parça diyebiliriz.

Süspansiyon sistemi, aracın sarsıntısını emen ve araç içine giden titreşimi azaltan bir teknolojidir. Fakat süspansiyonun şase bölümüne bağlanması şart. Amortisör darbe takozu bunu yapar. Süspansiyonu araç şasesine bağlar. Yol üzerindeki pürüzler tekere aktarıldığında, bu titreşimin araç içine gönderilmemesi ve darbenin sönümlenmesi adına kullanılır.

Çoğu amortisör takozu içerisinde bilya yatağı var. Bu yatak doğrudan direksiyon miline bağlıdır. Buradan da anlıyoruz ki amortisör darbe takozunun direksiyon tepkisine ciddi oranda etkisi olduğu ortadadır. Muhakkak her sürücünün bu sistem hakkında asgari fikir sahibi olması gerekiyor. Çünkü arızalanması halinde sorun daha hızlı çözülebilir.

amortisor-takozu-3
Amortisör Takozu

Arabada Amortisör Takozu Ne İşe Yarar?

Amortisör takozunun temel görevi otomobildeki lastiklerin yol ile sağlıklı bir şekilde temas etmesini sağlamaktır. Bunu yaparken de amortisör gibi darbe sönümleme özelliği oluşur. Süspansiyon ile yayların hareket kabiliyetini yönetiyor. En çok keskin virajlarda, bozuk yollarda ve yokuş yerlerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Zor yollarda araca giren titreşim sayısı artar. Takoz sayesinde de darbe ve titreşimler emilir, sürücü araç içerisinde konforundan ödün vermez.

Amortisör darbe takozu olmazsa araçta süspansiyon sistemi çalışmaz. Amortisörün olmadığı otomobilde yoldan gelecek en ufak bir darbe bile araç içinde büyük sarsıntı hissettirir. Bu sebeple takoz parçası küçük ama çok önemli bir parçadır. Arızalı halde araç kullanılması kabul edilemez. Özetle araçta konfor, güvenli sürüş ve araba performansında maksimum verim almak istiyorsanız takoz parçası %100 kusursuz çalışması gerekiyor.

Araçta Amortisör Takozu Arızası ve Arıza Belirtileri

Araçlarda birçok parça yüksek dayanıklılık prensibiyle üretilir. Metal ve çelik alaşımlı parçalar, kritik ve sık darbe alan bölgelerde kullanılır. Amortisör takozu da isminden de anlaşılacağı gibi çok sert ve güçlü bir malzemedir. Zaten böyle de olması şart. Çünkü sürüş halinde sayısız darbeye maruz kalır. Fakat bir süre sonra performans kaybı, aşınma ve arıza kaçınmaz oluyor. Her gün üzerine binen stres, ürünün dayanıklılığını zayıflatır. Amortisör darbe takozunun arızalanma sebepleri arasında yağmur, rüzgar, kar, nem, pas gibi faktörler de etkili oluyor.

amortisor-takozu-4
Amortisör Takozu

Arabada amortisör kısmındaki takozun aşınması devamında süspansiyon ve yay sitemlerine de sirayet eder. Arıza belirtileri açık bir şekilde ortaya çıkar. Amortisör takozu arızası belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Sürüş halindeyken otomobilin sağ ön ve sol ön kısımlarından tıkırtı sesleri çıkar. Özellikle de çukur ve kasislerde amortisör takırtı sesi daha da şiddetlenir.
 • Yoldayken arabanın yol tutuşu bozulur. Sağa sola çekebilir.
 • Direksiyondan da belirti yaşanır. Direksiyon çevirme işlemi esnasında gıcırtı sesleri gelir.
 • Amortisördeki takoz arızalanırsa direksiyon sertleşir ya da tam aksi gevşeme yaşanır.
 • Lastiklerde hizalanma sorunları doğar. Rot ayarı bozulur.
 • Lastikler olağan dışı bir hızla aşınmaya başlar.

Görüldüğü üzere amortisör takoz arızalarında aracın birçok farklı sisteminde de arızalar ortaya çıkabiliyor. En başta sorun az maliyetle giderilecekken, fark edilmezse tamir maliyeti daha da artabilir.

Amortisör Takozu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobilde yaşanan arızalar her zaman ön ikaz ekranına yansımaz. Sürücüler, gözlem yetenekleriyle sorunları tespit etmek zorunda kalabilir. Amortisörlerdeki arızalar da ikaz ışığına yansımaz. En temel arıza tespit yöntemi ise aracın ön teker kısımlarından ses gelip gelmediğidir. Ses genelde “Takır takır” ya da “tık tık” şeklinde çıkmaktadır. Kırık yay sesine benzer. Buna ek olarak direksiyonda sertleşme, direksiyonda yumuşama, yol tutuşunda bozulmalar ve lastik aşınmaları gibi durumlar oluşursa muhakkak servise gitmenizi öneriyoruz.

Otomobildeki Amortisör Takozunu Yağlama İşlemi

Amortisör sistemi aracın alt kısmında açık şekilde bulunur. Sürüş esnasında yoğun çamur ve kire maruz kalır. Ayrıca yağmur, kar ve soğuk gibi faktörlere de doğrudan maruz kalmaktadır. Ömrünü azaltan etkenlerin başında da bunlara bağlı paslanma geliyor. Belli periyotlarda amortisör takozu yağlaması yapılırsa, pasın da önüne geçilir ve parça ömrü uzatılır. Uzmanlar ortalama 50.000 ile 100.000 kilometre aralığında yağlama yapılmasını öneriyoruz.

İlginizi çekebilir: Marş Dinamosu Arızası Sebepleri | Nasıl Tamir Edilir?

Güncel Amortisör Takozu Değişim ve Parça Fiyatları 2024 Listesi

Amortisör takozu fiyatları belli oldu. Takoz parçasında sorun yaşayanların tamir için tek seçeneği parça değişimidir. Bu durumda 2 türlü maliyet çıkar. İlki parça iken diğeri de değişim işçilik ücretidir. Amortisörde kullanılan takozların 2024 yılı fiyatı 549 TL’den başlıyor. İşçilik ise 180 TL’den başlıyor. 2025 yılında takoz parçasının satış ücretinin 800 TL’ye yükselme ihtimali olduğunu belirtelim. Keza işçilik de aynı. İyi günler dileriz.

2024 yılında amortisör takozu parça ve değişim fiyatları tablosu:

TARİHAMORTİSÖR TAKOZU TAMİR YERİPARÇA FİYATIDEĞİŞİM FİYATI
2024İstanbul’da amortisör darbe takozu579 TL – 789 TL200 TL – 280 TL
2024İzmir’de amortisör darbe takozu549 TL – 749 TL180 TL – 250 TL
2024Ankara’da amortisör darbe takozu579 TL – 789 TL200 TL – 280 TL
2024Adana’da amortisör darbe takozu549 TL – 749 TL180 TL – 250 TL
2024Kayseri’de amortisör darbe takozu579 TL – 789 TL200 TL – 280 TL
2024Konya’da amortisör darbe takozu549 TL – 749 TL180 TL – 250 TL
2024Trabzon’da amortisör darbe takozu579 TL – 789 TL200 TL – 280 TL
2024Muğla’da amortisör darbe takozu549 TL – 749 TL180 TL – 250 TL
2024Sivas’ta amortisör darbe takozu579 TL – 789 TL200 TL – 280 TL
2024Rize’de amortisör darbe takozu549 TL – 749 TL180 TL – 250 TL
2024Samsun’da amortisör darbe takozu579 TL – 789 TL200 TL – 280 TL
2024Aydın’da amortisör darbe takozu549 TL – 749 TL180 TL – 250 TL

 

Amortisör Takoz Arızasında Çıkan Ses

Amortisör takozunun arızalanması veya hasar görmesi durumunda araçtan çeşitli sesler gelebilir. Bu sesler arızanın türüne ve şiddetine göre değişebilir. İşte amortisör takozu arızasında çıkan olası sesler:

 • Zırıltı veya Tıkırtı: Amortisör takozunda hasar veya sıkışma olduğunda, aracın süspansiyon sistemi hareket ettiğinde zırıltı veya tıkırtı şeklinde sesler duyulabilir. Bu sesler genellikle aracın süspansiyon sistemi üzerindeki yükün değişmesiyle artar veya azalır.
 • Tıkırtı veya Sallanma: Amortisör takozu gevşemiş veya kırılmışsa, araç hareket ettiğinde veya dönüş yaptığında tıkırtı veya sallanma sesleri duyulabilir. Bu sesler genellikle aracın bir tarafında daha belirgin olabilir.
 • Vuruntu veya Çarpma: Amortisör takozu tamamen kırıldığında veya parçalandığında, aracın süspansiyon sistemi ani iniş veya çıkışlarda vuruntu veya çarpma sesleri çıkarabilir. Bu sesler genellikle tekerleklerin yere temas ettiği noktada daha belirgin olabilir.
 • Zorlanma veya Gıcırdama: Amortisör takozu sıkışmış veya yıpranmışsa, aracın süspansiyon sistemi hareket ettiğinde zorlanma veya gıcırdama sesleri duyulabilir. Bu sesler genellikle tekerlek kavrama noktalarında veya amortisörün bağlandığı yerlerde duyulabilir.
 • Düzensiz veya Anormal Sesler: Amortisör takozu hasar gördüğünde veya arızalandığında, araçtan düzensiz veya anormal sesler gelebilir. Bu sesler genellikle aracın hızı, yöndeğişikliği veya tekerlek hareketleriyle ilişkilidir.

Eğer aracınızdan bu tür sesler geliyorsa, amortisör takozu arızası olabilir. Bu durumda, aracınızı bir servise götürerek süspansiyon sistemi ve amortisör takozu üzerinde detaylı bir inceleme yaptırmanız önemlidir. Profesyonel bir mekanik tarafından sorun tespit edilip giderildiğinde, aracınızın güvenliği ve performansı için önemli bir adım atmış olursunuz.

 

İlginizi çekebilir: Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir? | 3 Adımda Kesin Çözüm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu