Araç Bakım

Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir? | 3 Adımda Kesin Çözüm

Araç kullanıcılarının en sık yaşadığı sorunsallardan birisi de “araç cam buğulanması nasıl önlenir” oluyor. Kış döneminde sürüş esnasında camlar bir anda buğulanabiliyor ve sürüş açısını neredeyse %0 seviyesine düşürebiliyor. Bu da maddi ve can kayıplı kazalara sebep olabiliyor. Trafikte her gün buğulanma yüzünden dünya genelinde yüzlerce kaza yaşanmaktadır. Kışın bir anda görüşünü örten bu cam buğularından kurtulmanın en etkili yöntemlerini paylaşacağız. Artık arabanızın ön camında net bir trafik görüntüsü göreceksiniz.

https://youtu.be/FeTcD-WPWM0

Neden buğulanır? Sıcak hava bilindiği üzere soğuk havaya göre daha fazla nem taşımaktadır. Nem ise soğuk ortam ile temas ettiğinde buğuya dönüşür. Cam materyalleri de bu buğuyu en iyi ortaya çıkaran eşyalardır. Elle silmek çözüm oluşturmaz. Yahut cam sileceklerini çalıştırsanız da bir fayda sağlamaz. Peki ama araç cam buğulanması nasıl önlenir? İşte cevabı…

Kışın Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araç cam buğulanması nasıl önlenir sorusunun en temel yanıtı ortamdaki hava akışını tazelemektir. Zira nemli ortamın dağıtılmasıyla buğu da dağılır. Pencere açmak en bilindik çözümdür. Pencereleri açtıktan sonra 20 – 30 saniye içerisinde buğu dağılacaktır. Birçok farklı yöntem de var. Hepsi denenmiş ve %100 etki eden uygulamalardır. Ama böyle bir durumla hiç karşılaşmamak için uzun yola çıkmadan önce iyi bir cam solüsyonu kullanabilirsiniz. Böylece sürüş esnasında güvenliğiniz riske atmamış olacaksınız.

arac-cam-bugulanmasi-nasil-onlenir
Araç Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

a)      Camı Bir Süre Hafif Aralayın

Sıcak hava nemi oluşturur. Kış aylarında havalar soğuyunca araç içerisinde soğuk ve nemli hava birbirine karışır ve sonuç olarak ön ve arka camlarda buğulanmalar meydana gelir. Eğer önlem alınmazsa buğulanma başladığı andan itibaren 2 dakika içerisinde görüş seviyeniz %10’a kadar düşer. Bu çok riskli. Çözüm ise basit. Camı hafif aralayınız. Mümkünse karşılık 2 camı aynı anda havalandırın. Böylece daha hızlı çözünmeye başlayacak. Ortalama 30 – 40 saniye sonra görüşünüz açılacak.

DİKKAT: Unutmayın ki buğulanma sonrasında pencereleri kapatınca bir süre sonra yeniden sorun baş gösterecektir. Bu nedenle birazdan anlatacağımız kalıcı çözümlere başvurabilirsiniz.

b)      Klimayı Sıcak Konuma Alın ve Ön Cama Ayarlayın

Araç cam buğulanması nasıl önlenir konusunda en etkili çözüm klimayı sıcak moda alıp çalıştırmaktır. Eğer ani bir buğulanma olduysa sürüş esnasında, sıcak fanı ön cama vurun. 10 – 15 saniye içinde çözünme başlayacak. Sonrasında odanın iç sıcaklığını sağlamak için belli seviyede klimanızı açınız. Sıcak üflemesine dikkat edin. Uzun yolculuklarda bu en etkili ve kalıcı bir çözümdür.

c)      Camda Buğu Önleyici Solüsyon Kullanın

Bu ana dek anlattıklarımız genelde anlık ve geçici çözümlerdi. Fakat uzun bir yolculuğa çıkacağınız zaman sürekli olarak bu tür durumlar ile uğraşmamak ve konsantrasyonunuzdan olmamak için yapacağınız basit bir adım var. İnternette ya da benzinliklerde satılan cam solüsyonları mevcut. Bunlardan alarak yola çıkmadan önce güzelce camlarınıza uygulayabilirsiniz. Hem ön hem de arka cam için uygulama yapabilirsiniz. Böylece dilediğiniz kadar yol kat edin, sürüş esnasında sizi etkileyecek bir buğulanma ile karşılaşmazsınız.

Araç cam buğulanması nasıl önlenir konusunda bir dip not düşmeliyiz. Bazı cam modelleri, işlevselliğini yitirebildiği için çok sık ve kalıcı olarak buğulanabiliyor. Bu tür durumda yukarıda belirttiğiniz yöntemler işe yaramayacaktır. Tek yapılacak şey cam değişimidir. Kalıcı buğulanma çözümlerini bu şekilde özetleyebiliriz. Yorum kısmına sizin de uyguladığınız farklı teknikleri yazabilirsiniz. İyi günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Alkollü Araç Promil Sınırı 2023 | 1 Bira Kaç Promil?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu