Araç BakımKurulum & MontajOto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Marş Dinamosu Arızası Sebepleri | Nasıl Tamir Edilir? | 2024

Arabalar, gündelik hayat içerisinde çok işlevsel ve hayati değere sahip taşınmaz mallardır. Bu malların doğru düzgün çalışabilmesi için de periyodik bakımlarının aksatılmaması, sorunların zamanında tespit edilmesi ve tamiratında geç kalınmaması kuralları esas gelir. Marş dinamosu arızası da bunlardan birisidir. Arızalanırsa aküden gelen elektrik motor aksanına iletilemez. Aracın performans kaybetmesi hatta hiç çalışmaması gibi sonuçlar doğurabilir. “Arabam çalışmıyor ne yapmalıyım?” sorusunun da yanıtlarından birisidir marş dinamo arızaları.

Marş dinamosu arızası, araçta sürüş güvenliğini riskli hale getiren bir sorunsaldır. Akü sisteminden aldığı enerjiyi özel bir sistem ve teknik ile motor aksanına ileten marş dinamoları, bir otomobilde en sorunsuz şekilde çalışması gereken parçaların başında gelmektedir. Bu nedenle de marş dinamosu nedir? Marş dinamoları neden arızalanır? Dinamo arızasının tamiri nasıl yapılır? ücreti nedir? gibi soruların bilinmesinde fayda vardır. Bu yazımızda da tüm sorulara yanıt vereceğiz.

Arabalar, gündelik hayat içerisinde çok işlevsel ve hayati değere sahip taşınmaz mallardır. Bu malların doğru düzgün çalışabilmesi için de periyodik bakımlarının aksatılmaması, sorunların zamanında tespit edilmesi ve tamiratında geç kalınmaması kuralları esas gelir. Marş dinamosu arızası da bunlardan birisidir. Arızalanırsa aküden gelen elektrik motor aksanına iletilemez. Aracın performans kaybetmesi hatta hiç çalışmaması gibi sonuçlar doğurabilir. “Arabam çalışmıyor ne yapmalıyım?” sorusunun da yanıtlarından birisidir marş dinamo arızaları.

Vikipedi: Dinamo Sistemleri Hakkında Bilgiler

mars-dinamosu-arizasi-1
Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Nedir?

Arabalarda motor sistemlerinin ilk çalışma prensibini sağlayan, temelde elektrik motoru olan ve eski ya da yeni nesil tüm arabalarda kullanılan aparata marş dinamosu denir. Kaporta kısmında bir makara sistemi bulunur ve bu makaranın dönerek oluşturduğu moment, motorun ivme kazanıp çalışmasını tetikler. Buranda da marş dinamolarının otomobil sektöründe ne derece önemli bir yere sahip olduğu sonucu çıkmaktadır.

mars-dinamosu-arizasi-2
Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası Hakkında Bilgiler 2024

Marş dinamosu sağlam metal ve farklı materyallerden üretilir. Fakat çok sık aktif çalıştığı için deformasyona ve arızaya sebep verebilen sistemlerdir. Marş dinamosu arızası yaratacak farklı senaryolar bulunur. En çok yaşanan sorunsal ise marş kömürü bitimi ve marş dişlisinin sıyrılmasıdır. Özetle marş dinamo motorlarında komple bir arıza söz konusu olabileceği gibi dişli, kömür ve fırça parçalarında lokal bir arıza da ortaya çıkabiliyor. Tamiratının maliyeti için sorunun ölçeği ve yeri tespit edilmelidir. Peki ama marş dinamosu neden arızalanır? İşte en yaygın 3 arıza şekli…

a)      Marş Dişlisi Sıyrılırsa Arıza Yaşanır

Bu dişliler volant ile birlikte çalışmaktadır. Zaman içerisinde de bu dişlilerde aşınmalar meydana gelmeye başlar. Ta ki tamamen kullanılamaz hale gelinceye kadar. Sorun kendini çıkardığı kötü bir ses ile belli eder. Başlarda birkaç zorlamayla araç çalışabilir ancak dişli tamamen deforme olunca araç çalıştırılamaz.

b)      Marş Kömürü Biterse Arızalanır

Bu parçanın içerisinde kömür bulunuyor. Çalışma prensibinde de marş kömürü önemli paya sahip. Ancak bu materyalin de bir ömrü bulunur. Eğer marş dinamosu arızası kömür tükenmişliğinden kaynaklı ise sadece kömür değişimi yapılarak çözüm bulunur.

İPUCU: Aracınız marş basmıyorsa bir nesne ile dinamoya hafifçe vurun. Muhtemelen marş basacaktır. Ancak bu geçici bir çözümdür. Herhangi bir servise gitmenizi öneriyoruz.

c)      Marş Motoru Fırçasının Bitmesi Sorun Yaratır

Eski ya da yeni nesil otomobillerin marş dinamoları içerisinde fırça ürünleri bulunur. Bu ürünlerin belli kullanım ömrü vardır. Ömrü tükenen fırçalar sistemde arızaya sebep olur. Çözümü için en yakın dinamocuya gitmeniz gerekir. Fırça değişimi ile bu marş dinamosu arızası giderilecektir.

mars-dinamosu-arizasi
Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Tamiri Yapan Yerler

Eğer araç marş basmıyorsa ve bu sorun sürekli hale geldiyse hiç vakit kaybetmeden marş dinamosu tamiri yaptırılmalıdır. Çok sayıda sorun bu arızaya sebebiyet verebileceğinden uzmanların nokta teşhis koyması gerekmektedir. En belirgin arıza kömür tükenmesidir. Tamiri için de kömür değişimi yapılır. Ayrıca marş dinamo motorundaki fırça ya da dişli aşınmaları yaşanıyorsa yine bu durumda dinamocuya giderek tamiratı yapılmalıdır. Unutmayın ki zorla marş basan arabanız bir gün tamamen çalışamaz hale gelebilir. Peki ama İstanbul, Ankara ve İzmir’de marş dinamosu tamiri yapan yerler neresi? İşte bölgelere göre marş dinamocuları…

2024 marş dinamosu tamiri yapan servisler:

ŞEHİRMARŞ DİNAMOSU TAMİRİ YAPAN YERTELEFONU
İstanbulERKAN OTO DİNAMO0 532 411 51 21
İstanbulOto Elektrik Marş ve Şarj Dinamo Tamiri0 530 746 17 60
İstanbulMarşsan Oto Dinamo & Akü servisi(0 216) 387 38 89
İstanbulAltın Oto Dinamo tamir servisi(0 212) 549 06 20
İstanbulMetin Oto Dinamo(0 216) 314 17 54
İstanbulOrtaklar Dinamo yetkili servis(0 212) 481 08 78
İstanbulDinamocu ÖZTÜRK OTO0 555 993 45 85
AnkaraMarş Dinamosu Tamir yeri0 532 305 46 07
AnkaraDamla Oto Bobinaj Dinamo0 507 772 26 21
AnkaraAkdağ Oto Elektrik Marş Dinamosu arıza Tamiri0 539 613 28 10
AnkaraVolkar Oto Elektrik marş dinamo arıza tamir yeri0 312 278 51 51
İzmirZafer oto şarj marş dinamosu tamir0 532 688 47 62
İzmirDİNAMO DÜNYASI DİNAMOCU İBO0 506 924 92 36
İzmirDinamocu Kardeşler Arıza ve tamir yeri(0 232) 282 13 56
İzmirMert Çağdaş Dinamo işleri(0 232) 433 80 17

 

Marş Dinamosu Tamir Fiyatı 2024

Ülkemizin son yıllardaki ekonomik gelişmeleri göz önünde tutulduğunda, araba arızaları sürücüleri maddi açıdan endişeye sevk ediyor. Marş dinamosu arızası çok sık yaşandığı için fiyat araştırması bu yönde yoğunlaşmış halde. Kaç TL masraf çıkacağı ise dinamodaki arızanın çeşidine bağlıdır. Örneğin kömür değişimi yapılacaksa 1400 – 10500 TL, fırça değiştirilecekse 1300 – 10350 TL tutacaktır. Fakat komple sistem değişimi yapılırsa o zaman marş dinamosu tamiri fiyatı 2024 yılında 1,000 TL ile 20,500 TL arasına çıkacaktır. Aracınızın modeli, bu maliyeti belirleyecek en önemli parametre. Yıllık marş dinamo işçilik ücretlerini bir tablo haline dönüştürdük. Bu tablo ile fikir sahibi olabilirsiniz. İyi günler dileriz.

2024 yılı marş dinamosu tamir işçilik fiyatı tablosu:

TARİHMARŞ DİNAMOSU TAMİR YERİFİYATI
OcakOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
ŞubatOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
MartOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
NisanOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
MayısOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
HaziranOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
TemmuzOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
AğustosOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
EylülOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
EkimOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
KasımOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası
AralıkOto serviste marş dinamosu arızalarının tamiri1750 TL – 20,000 TL arası

*tamir ücretleri servise ve kullanılan parçanın kalitesine göre değişmektedir.

Marş Motoru Neden Yanar?

Marş motorunun yanması veya arızalanması farklı nedenlere bağlı olabilir. İşte yaygın marş motoru arızalarının bazıları:

  • Aşınma: Marş motoru sürekli olarak aracı başlatmak için kullanıldığından zamanla aşınabilir. Bu normal bir süreçtir ve uzun süreli kullanım sonucunda marş motorunun parçalarında yıpranma olabilir.
  • Elektriksel Sorunlar: Marş motorunun yanmamasının yaygın nedenlerinden biri elektriksel sorunlardır. Bunlar, aşırı güç tüketimi, kabloların gevşemesi veya korozyon gibi faktörlerden kaynaklanabilir.
  • Akü Problemleri: Zayıf veya ölü bir akü, marş motorunun etkili bir şekilde çalışmasını engelleyebilir. Akünün yetersiz şarjı veya kötü bağlantılar, marş motorunun çalışmasını etkileyebilir.
  • Kontak Anahtarı Problemleri: Araçların kontak anahtarı arızaları da marş motorunun yanmasına neden olabilir. Kontak anahtarının hasar görmesi veya kirlenmesi, marş motorunun işlevini bozabilir.
  • Sıcaklık ve Ortam Koşulları: Marş motoru, özellikle soğuk havalarda veya aşırı sıcak havalarda daha zorlanabilir. Soğuk havalarda yağların daha yoğun olması ve motor parçalarının daha fazla direnç göstermesi nedeniyle marş motorunun yanma olasılığı artabilir.
  • Bağlantı Sorunları: Marş motorunun yanmamasının bir diğer yaygın nedeni bağlantı sorunlarıdır. Bu, marş motorunun montajında veya bağlantılarında bir sorun olduğunda ortaya çıkabilir.

Bu, marş motorunun yanmasına neden olabilecek bazı yaygın sorunlardır. Eğer aracınızın marş motoru yanmıyorsa, bir uzmana başvurarak sorunu teşhis ettirmeniz ve gerekli onarımları yapmanız önemlidir.

 

İlginizi çekebilir: Güncel Marş Dinamosu Fiyatı 2023 | Marş Dinamosu Ne Kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu