Araba Önerileri

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 10 İpucu | 2024

2024 yılının ikinci el araç piyasasında her gün yüzlerce binek otomobil alışverişi yapılıyor. Büyük bir kısmı sorunsuz ve güvenli gerçekleşse de, otomotiv sektöründe dolandırıcı ve kötü niyetli kişilerin varlığı azımsanmayacak kadar fazladır. Gerek bireylerden gerekse de galeriden araba alırken dikkatli olmak gerekiyor. Şu soruların yanıtını bilen bir birey araba satın alırken asla mağdur olmaz: 2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Galeriden araba satın alırken nelere bakılır? Kaç kilometre ikinci el araba satın alınır?

2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Araç sahibi olma fikri insanı heyecanlandırsa da, doğru arabayı bulmak çoğu zaman sancılı bir süreç yaşatıyor. Özellikle de sektörün raconunu bilmeyen bireyler, ikinci el araba satın alacağı zaman, kötü niyetli kişiler tarafından mağdur ediliyor. Boya yok denilen arabalarda birçok değişen parça çıktığı gibi ucuza satıldığı söylenen otomobiller piyasanın çok üzerinde verilebiliyor. Heyecan bastırılmalı ve soğuk kanlı olunmalı. Böylece güvenilir ikinci el araç alışverişi yapılabilir.

2024 yılının ikinci el araç piyasasında her gün yüzlerce binek otomobil alışverişi yapılıyor. Büyük bir kısmı sorunsuz ve güvenli gerçekleşse de, otomotiv sektöründe dolandırıcı ve kötü niyetli kişilerin varlığı azımsanmayacak kadar fazladır. Gerek bireylerden gerekse de galeriden araba alırken dikkatli olmak gerekiyor. Şu soruların yanıtını bilen bir birey araba satın alırken asla mağdur olmaz: 2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler neler? Galeriden araba satın alırken nelere bakılır? Kaç kilometre ikinci el araba satın alınır?

2-el-arac-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-1
2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler (10 Önemli İpucu)

Sahibinden ya da galeriden ikinci el araç satın almak uzmanlık ister. Bunun için de alıcıların asgari bilgiye sahip olması gerekir. Çünkü art niyetli satıcılar, alıcının bilgisiz ve toy olduğunu fark ederse, mağdur edici hamleler yapmaktan kaçınmayacağı kesindir. Mesela arabaya gündüz gözüyle bakmadan kaparo verilmemelidir. Aynı şekilde ekspertize sokulmadan hiçbir bir ikinci el araba satın alınmamalıdır. Özetle 2. el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler muhakkak bilinmelidir. Aşağıdaki 10 maddeli püf noktasını ezberlemenizi öneriyoruz.

2-el-arac-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-2
2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2024 yılında 2. el araba satın alırken bunlara mutlaka dikkat edin:

 • Kendinize bir bütçe belirleyin
 • Otomobili gündüz aydınlıkta inceleyin
 • Araçta bir test sürüşü yapın
 • Aracın kimden satın alınacağı bilinmelidir
 • Oto ekspertiz yapılmalı
 • Hasar ve tramer bilgilerini kontrol edin
 • Yedek anahtar ve ekipman bilgisi alın
 • Araçta borç olup olmadığını öğrenin
 • Piyasa araştırması yapın
 • Muhakkak pazarlık yapın

a)      Satın Alma Bütçesi Belirleyin

İkinci el araba satın almak için atılacak ilk adım bir bütçe belirlemektir. Çünkü günümüzde otomotiv sektöründeki arabaların fiyatları 100 bin TL’den başlıyor, 10 milyon TL’ye kadar yükseliyor. Fiyat aratma skalanızı ne kadar daraltırsanız, bütçenize ve zevkinize uygun arabayı bulma şansınız o derece artar. Örneğin araç satın alma bütçesi 300 bin TL olan bir kişi, araba araştırma maliyet skalasını 250,00 TL ile 350,000 TL arasında tutabilir. Çünkü pazarlık payı düşünüldüğünde bu arabalar 300,000 TL’ye de satın alınabilir.

b)      Arabayı Gündüz ve Detaylı Bir Şekilde İncelemelisiniz

Kötü niyetli kişilerin araç satışında çok sık uyguladığı taktiklerden birisi de otomobili gece ve loş ışıklı bir ortamda inceletmesidir. Böylece arabanın içinde, yüzeyinde ya da boyasında olan deformasyonlar gizlenmiş oluyor. Böylece kaparo alınıyor ve ertesi gün alışveriş oldubittiye geliyor. Bu nedenle 2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizde aracı gündüz ve aydınlık bir ortamda incelemek önemli bir unsurdur. Unutmayın, arabalardaki kusurlar, ancak gün ışığında net olarak ortaya çıkar.

c)      Test Sürüşü Yapın

Her otomobil satıcısı, ister iyi niyetli olsun isterse de kötü niyetli aracının çok iyi, çok temiz ve sorunsuz olduğunu savunur. Fakat durum her zaman söylenen gibi masum olmayabiliyor. Özellikle de araç performansında bir kusur olup olmadığı, test sürüşünde ortaya çıkıyor. Eğer sürüş konusunda deneyimliyseniz, alacağınız arabayla yapacağınız 5 dakikalık test sürüşüyle problem olup olmadığını anlarsınız. Uzmanlar, test sürüşü yaptırmak istemeyen kişilerden araç satın alınmaması gerektiğini belirtiyor.

d)      Arabayı Kimden Satın Alacağınızı Bilmelisiniz

Araç satın alma sürecinin en başından, aracın sahibiyle muhatap olmalısınız. Eğer muhatap olduğunuz kişinin araç satış vekaleti var ise bu da kabul edilebilir bir seçenektir. Fakat “araba amcamın” “bu araç eşimin” “siz arabaya bakın sahibiyle sonra görüştüreceğiz gibi söylemlere itibar etmemeniz öneriliyor. Özellikle de araç sahibi ile diyalog kurmadan kaparo vermemeniz çok önemli. Günümüzde ikinci el araba satışında en fazla yapılan dolandırıcılıklar kaparo almayla gerçekleşiyor.

e)      Alım Satım İşlemi Yapmadan Önce Mutlaka Otomobili Bir Ekspertize Sokun

2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemli şey ekspertiz işlemidir. İnsanlar, arabalardan istediği kadar iyi anlarsa anlasın, söz konusu araçta sorun olup olmadığı ancak ekspertizlerde ortaya çıkar. Biraz maliyetli olsa da detaylı ekspert yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Muhakkak motor performansını da test ettirmelisiniz. Unutmayın ki arabalarda en pahalı aksan motor kısımlarıdır.

f)       Araçtaki Hasar ve Tramer Bilgisini Kontrol Edin

İkinci el piyasasında alınacak arabanın geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir detay. Kilometresi kaç olursa olsun, muhakkak hasar kaydı incelenmeli, varsa hasarı buna göre bir değerlendirme yapılmalıdır. Tramer öncelikli hasar sorgulama yeridir. Sorgulama işlemi için 5664’e “DETAY boşluk ARAÇ PLAKASI” yazıp yollamanız yeterli. Gelecek SMS içerisinde arabanın geçmişindeki tüm hasarlar size bildirilecek. DİKKAT! Kimi arabalar, yetkili servislerde tamir yaptırmadığı için tramere işlenmeyebiliyor. Yani tramerde olmayıp da araçta hasar olma riski var. Bu sebeple ekspertiz önemli bir uygulamadır.

2-el-arac-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-3
2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

g)      Yedek Anahtar ve Diğer Ekipmanları Sorgulayın

2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler için yedek anahtar, araç kitapçığı ve ilkyardım çantası, yedek lastik, stepne, kriko gibi diğer parçaların kontrolü yapılmalıdır. Özellikle yedek anahtar hem araç güvenliği hem de maliyeti açısında önemlidir. Sektörde yedek anahtarı olmayan arabalarda belli oranda bir değer kaybı olur. Ayrıca araç pert olursa, sigorta şirketleri muhakkak yedek anahtarı almak istiyor.

h)      Araç Üzerinde Borç Olup Olmadığını Kontrol Edin

Belli sebeplerden borçlu olan kişilere haciz işlemi olacağız zaman arabalarına da haciz konulabiliyor. Satın alınacak ikinci el araba üzerinde herhangi bir haciz olup olmadığını öğrenin. Ayrıca MTV, trafik cezası ya da HGS borç sorgulaması da yapılması gerekiyor. Çünkü bu tür borcu olan arabaların noterde satışı yapılmıyor. Araç sahibinden bu borçların ödenmesini ve ondan sonra satış işlemlerine geçileceğini söyleyebilirsiniz. 2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir.

i)        Piyasada Fiyat Araştırması Yapın

İkinci el otomotiv sektörü çok geniş ve esnek fiyatlara sahiptir. Arabanın yaşı, modeli, kilometresi, hasarı ve temizliğine göre piyasası belli olur. Fakat “kurnaz” olarak tabir edilen satıcılar, yüksek fiyattan araç pazarlaması yapabiliyor. Hele ki alıcı, otomobil ve piyasa konusunda bilgisiz ise her zaman yüksek maliyetli bir alışveriş dönüyor. Sahibinden.com ya da Arabam.com gibi platformlarda aynı model ve yaş kategorisindeki arabaları inceleyerek bir piyasa araştırması yapabilirsiniz.

j)        Unutmayın Pazarlık Sünnettir

2. el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler için son tavsiyemiz pazarlık olacak. Araç alım satımlarında pazarlık sünnettendir. Sektörde pazarlık gayet doğal bir süreç. Çünkü her satıcı, araç fiyatına üzerine belli oranda pazarlık payı koyuyor. Eğer sıkı bir pazarlık yaparsanız hayal ettiğinizden daha da ucuza araç sahibi olabilirsiniz.

İkinci El Araba Satan Güvenilir Firmalar

İkinci el araba satan güvenilir firmaların seçimi, güvenilirlik, şeffaflık ve müşteri memnuniyeti gibi faktörlere dayanır. İşte Türkiye’de güvenilir 2. el araba satan bazı firmalar:

 • Galeri Oto: Galeri Oto, Türkiye genelinde birçok şubesiyle 2. el araç satışı yapan köklü firmalardan biridir. Geniş araç yelpazesi ve güvenilir satış politikalarıyla bilinir.
 • Sahibinden.com: Sahibinden.com, bireysel satıcıların ve galerilerin ilanlarını bir araya getiren büyük bir platformdur. Güvenilir satıcıları ve detaylı ilanlarıyla dikkat çeker.
 • Otomax: Otomax, Türkiye’nin önde gelen 2. el araç satış platformlarından biridir. Geniş araç yelpazesi, detaylı inceleme raporları ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmetleriyle bilinir.
 • İstanbul Oto Center: İstanbul Oto Center, İstanbul’da 2. el araç satışı yapan güvenilir bir firmadır. Geniş stok seçenekleri ve kaliteli hizmet anlayışıyla tanınır.
 • Garaj Sepeti: Garaj Sepeti, çeşitli marka ve modellerde 2. el araçları uygun fiyatlarla sunan bir online platformdur. Detaylı ilanlar ve güvenilir satıcılarla dikkat çeker.

 

İlginizi çekebilir: Güncel Otoyol Hız Sınırları 2023 | Otobanda Kaç KM Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu