Trafik Kuralları

Alkollü Araç Promil Sınırı | 1 Bira Kaç Promil? | 2024

Alkollü ve madde etkisiyle araç kullanmanın hem trafik güvenliğini riske atan bir davranış hem de yasalarca yasaklanmış bir eylem olduğunu belirtelim. Zaten bu sebeple de Emniyet Kurumu, 2024 yılı için ciddi trafik cezaları listesi yayınladı. Eskiden ticari arabalardaki sürücüler 0.50 promile kadar izin veriliyordu ancak 2024 yılından itibaren bu oran %0 promile indirilmiş durumda. Alkollü trafiğe çıkmamanızı, çıkmayı düşünüyorsanız da yazının geri kalanını okumanızı öneriyoruz.

Alkollü araç promil sınırı 2024 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı bildiri ile belli oldu. Buna göre ticari araç sürücülerinden bireysel taşı kullanıcılarına kadar çok sayıda alkol promil kuralı revize edildi. Ticari arabalarda promil sınır 0.0 promil yani hiç alkol kullanılmamasına karar verildi. Bireysel sürücüler ise 0.50 promile kadar bu yıl ehliyetlerini kaptırmıyor. Peki ama kaç bira içilirse 0.50 promil geçilir? Ticari arabalarda 1 bira içmek yasak mı? Merak ettikleriniz bu yazının devamında.

Vikipedi: Alkol Nedir?

Alkollü ve madde etkisiyle araç kullanmanın hem trafik güvenliğini riske atan bir davranış hem de yasalarca yasaklanmış bir eylem olduğunu belirtelim. Zaten bu sebeple de Emniyet Kurumu, 2024 yılı için ciddi trafik cezaları listesi yayınladı. Eskiden ticari arabalardaki sürücüler 0.50 promile kadar izin veriliyordu ancak 2024 yılından itibaren bu oran %0 promile indirilmiş durumda. Alkollü trafiğe çıkmamanızı, çıkmayı düşünüyorsanız da yazının geri kalanını okumanızı öneriyoruz.

Promil Ne Demek?

“Promil”, bir sıvı içerisindeki alkolün yoğunluğunu ifade etmek için kullanılan bir ölçü birimidir. “Promil” kelimesi, binde birlik bir oranı temsil eder. Özellikle alkol içeren içeceklerdeki alkol miktarını ifade etmek için kullanılır.

Örneğin, bir içkinin %1 alkol içerdiğini varsayalım. Bu içki, 1000 ml sıvıda 10 ml alkol içeriyorsa, bu, içkinin 10 promil alkol içerdiği anlamına gelir.

Promil, özellikle kan alkol düzeyi gibi tıbbi veya yasal bağlamlarda da kullanılır. Örneğin, bir kişinin kanındaki alkol miktarı, kan alkol düzeyi olarak promil cinsinden ifade edilir. Örneğin, 0.5 promil kan alkol düzeyi, 1000 ml kan başına 0.5 ml alkol olduğunu ifade eder. Bu ölçüm, sürücülerin alkol tüketimini yasal sınırlar içinde tutmalarını sağlamak için kullanılır. Bu nedenle, trafik kanunlarında belirtilen alkol sınırları promil cinsinden ifade edilir.

Güncel Alkollü Araç Promil Sınırı 2024 Oranları

Alkol kullanan kişiler genelde özel günlerde bir mekan dönüşü eve kendi araçlarıyla gitmek ister. Bu çok hatalı bir davranış. Çünkü trafikteki diğer kişiler tehlikeye atılır. Her şeyden önce kişi kendi can güvenliğini de tehdit eder bu davranışla. Yine de alkollü araç promil sınırı 2024 oranının 0.50 promile düşürüldüğünü belirtelim. Elbette 1 bira içerek bu sınırın aşılması beklenemez. Ama yine de riske atmamak en doğru tercihtir.

alkollu-arac-promil-siniri-2024
Alkollü Araç Promil Sınırı 2024

1 Bira 2024’te Promil Sınırını Geçiyor mu?

Alkol kullanan araç sürücüleri tarafından en fazla yapılan aratmalardan birisi de “1 bira promil sınırını geçer mi?” oluyor. Normalde uzmanlar 1 biranın kana karışma süresine bağlı olarak promil seviyesinin değişeceğini belirtiliyor. Örneğin içilen biranın ardından 1-2 saat geçtiyse 0.50 promil aşılmaz. Çünkü her saat başı 0.15 promil kadar kan alkol yakımı yapar. Yani vücuttan atılır. İçeceğiniz her bira ehliyetinizi kaptırmaya sizleri bir adım daha yaklaştırır.

4 Bira Kaç Promil 2024?

Alkollü trafiğe çıkmak çok sayıda suç işlenmesine de sebep olabilecek kötü bir davranış. MotorluBilgiler.com ailesi olarak temiz bir trafik için alkolle araç başına geçmeyin diyoruz! Yine de 4 bira kaç promil sorusuna yanıt vermek gerekli. Alkollü araç promil sınırı 2024 açıklamasına göre 4 bira içen kişiler 0.50 promil sınırını geçiyor. Bu sebeple ehliyetleri trafikte men edilecektir. Buna 3 bira ve hatta 2 bira tüketen kişiler de dahildir.

DİKKAT: 4 bira içen bir kişi ortalama 4 – 5 saat dinlendikten sonra araç başına geçebileceği ön görülüyor. Bu zaman diliminde vücut kandan alkolü atmış olabilmektedir. Yine de sizler riske atmayın ve mekan dönüşü aracınızı güvenli bir yere koyduktan sonra taksi ile evinize dönün.

Kaç Promil Alkole Ehliyet Kaptırılmaz?

Alkol tüketen bireyler arasında hem trafik güvenliğini tehdit etmek istemeyecek kadar duyarlı hem de birkaç kadeh içmek isteyecek kadar da sosyal içini olan kişiler var. Bu tip insanlar genelde “kaç kadeh içsem promil sınırını aşmaz?” gibi araştırmalar içine giriyor. Öncelikle 0 alkol ile trafiğe çıkmalısınız. Ama devlet 0.50 promile kadar tolerans gösterir. Eğer ki ölçümleriniz 0.51 promil çıkarsa yani 0.01 aşım yaparsanız dahi ceza kesilir ve ehliyetiniz alınır. Kendinizi, sevdiklerinizi, trafikte diğer kişileri riske atmayın ve alkollü araç kullanmayın. İyi günler.

İlginizi çekebilir: Güncel Araç Muayene Fiyatları 2023 | Muayene Ne Kadar Oldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu