Trafik Kuralları

Güncel Otoyol Hız Sınırları 2024 | Otobanda Kaç KM Yapılır?

Şehirlerarası yollarda ve otobanlarda bilindiği üzere hız limiti 120 kilometreydi. Yanılma payı %10 olarak eklendiğinde 132 km üzeri tüm sürüşler için ceza kesiliyordu. Fakat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada bu oranın 140 kilometreye çıkarıldığı ilan edildi. Diğer bir deyimle söylenebilir ki otoyol hız sınırları 2024 yılında 140 kilometredir. Elbette rakamlar yolun niteliğine göre değişir.

Emniyet genel müdürlüğü otoyol hız sınırları 2024 hakkında oranları belirledi. Geçen senelerde 120 km olan otoban sınırları 1 Temmuz itibariyle 140 km’ye çıkarıldı. Şehir içi ve şehir dışı otomobil hız sınırlarında yeni güncellemeler yaşandı. Sürücüler için bu konu önem arz ediyor. Zira hem yüksek meblağ ceza yememek hem de trafik güvenliğini riske atmamak için sürüş yapılan yolun hız kurallarını bilmek şart. E5, otoyollar ve köprülerin hız limitleri ne kadar? sorusuna yanıt veriyoruz.

Vikipedi: Hız Sınırı Nedir?

Şehirlerarası yollarda ve otobanlarda bilindiği üzere hız limiti 120 kilometreydi. Yanılma payı %10 olarak eklendiğinde 132 km üzeri tüm sürüşler için ceza kesiliyordu. Fakat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamada bu oranın 140 kilometreye çıkarıldığı ilan edildi. Diğer bir deyimle söylenebilir ki otoyol hız sınırları 2024 yılında 140 kilometredir. Elbette rakamlar yolun niteliğine göre değişir.

Güncel Otoyol Hız Sınırları 2024 Tablosu

Toplumda tüm otoyollar için 140 kilometre limit var gibi bir kanı var. Oysa sadece belirlenen güzergahlarda bu limitlere müsaade ediliyor. Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul İzmir Otoyolu, Ankara- Niğde otoyolu bu kapsamdaki güzergahlar. Ülkenin geri kalan otobanlarında eskiden olduğu gibi 120 km hız limiti değişikliğe uğramadı. Yani özet olarak otoyol hız sınırları 2024 tablosunda 120 ila 140 Km arasında değişmektedir.

otoyol-hiz-sinirlari-2024-1
Otoyol Hız Sınırları 2024

2024 yılında otoyol hız sınırları tablosu:

  • Kuzey Marmara Otoyolu hız sınırı – 140 km (+ %10 pay)
  • İstanbul İzmir Otoyolu hız sınırı – 140 km (+ %10 pay)
  • Ankara- Niğde otoyolu hız sınırı – 140 km (+ %10 pay)
  • E5 yolu hız sınırı – 110 km (+ %10 pay)
  • Diğer otoban yolları hız sınırı – 120 Km
  • Türkiye’deki otoyolların hız sınırı – 120 km

DİKKAT: Tabloda belirtilen sınırları kurumların dönemsel açıklamasına göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda araç cinsine göre de hız sınırları farklıdır. KGM sitesinden güncel haline bakabilirsiniz.

İstanbul E5 Hız Sınırı 2024

İstanbullular gündelik yaşantılarında E5 yolunu çok sık kullanmaktadır. Günün belli saatlerin yol yüksek oranda boş olduğu için sürücüler bir miktar hız yapmak isteyebiliyor. Fakat KGM tarafından yapılan açıklamaya göre burada hız sınırı uygulaması yapılmaktadır. İstanbul E5 otoyol hız sınırları 2024 verisi, 110 km olarak açıklandı. Buna + %10 hata payı da ekleniyor. Yani E5’te eğer 121 kilometre hızı geçerseniz yüklü miktar ceza ile karşılaşırsınız.

Güncel Otoyol Hız Sınırları 2024 | Otobanda Kaç KM Yapılır? - 2024 bilgi

Kamyonet Otoban Hız Sınırı 2024

Kanyonlar trafikte ağır vasıta olarak geçiyor. Şehir içi trafiğinde 50 km üzerine çıkmaları yasaklanıyor. Bu yasaklar yine otoyollarda da uygulanmaktadır. 2024 yılında otoyol ya da otoban kullanacak olan kamyonet sürücüleri 95 km limite uymak zorunda. Kamyonlar için hız sınırı ise 90 km olarak belirlendi. Araç sahiplerinin bu kurallara dikkat etmesine önemle vurgu yapıyoruz.

Otomobil Otoban Hız Sınırı 2024

Otobanlar, araçlara konforlu bir sürüş imkanını sağlamak için oluşturulmuş yollar olduğu kadar, aynı zamanda insanlara zamandan da tasarruf ettirmeyi amaçlar. Bunun için de şehir içi trafiğine göre hız limitleri her zaman yüksek tutulur. Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre otomobiller için otoyol hız sınırları uygulaması 2024 yılında 120 kilometreden devam ediyor. İzmir-İstanbul arası yolda bu limit 140 kilometreye yine Ankara-Niğde otoyolunda 140 kilometreye çıkıyor. Limitlere %10 hata payı da eklendiğini unutmayın. Ve kesinlikle aşırı hız yapmamaya özen gösterin.

Avrupa’da Otoyol Hız Sınırları Kaç?

Avrupa’daki otoyol hız sınırları ülkelere göre değişiklik gösterir, ancak genellikle 120-130 km/sa arasında seyreder. Bazı ülkelerde, özellikle Almanya gibi, belli otoyol kesimlerinde hız sınırlaması bulunmayabilir ve sürücüler serbestçe hızlanabilirler. Diğer ülkelerde ise genellikle 130 km/sa gibi bir sınır vardır.

İşte bazı Avrupa ülkelerindeki otoyol hız sınırlarına örnekler:

Almanya: Almanya’da bazı otoyol kesimlerinde hız sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak, trafik yoğunluğuna ve hava koşullarına bağlı olarak, bazı bölgelerde hız sınırlamaları uygulanabilir.

Fransa: Fransa’da otoyollarda genellikle 130 km/sa olan bir hız sınırı bulunmaktadır. Ancak, yağışlı havalarda veya belirli trafik koşullarında bu sınırlama düşürülebilir.

İtalya: İtalya’da otoyol hız sınırları genellikle 130 km/sa ile sınırlıdır.

İspanya: İspanya’da otoyol hız sınırları genellikle 120-130 km/sa arasında değişmektedir.

Hollanda: Hollanda’da otoyol hız sınırları genellikle 120 km/sa ile sınırlıdır.

Ancak, bu sınırlamaları dikkate almadan önce her zaman otoyol işaretlerini ve yerel trafik kurallarını kontrol etmek önemlidir, çünkü bu kurallar zaman zaman güncellenebilir veya bölgesel farklılıklar gösterebilir.

İlginizi çekebilir: Güncel Mutlu Akü Fiyatları 2023 | 60, 72, 90, 105 Amper Akü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu