Otomobil Arızaları

Bitik Motor Nasıl Anlaşılır? Bitik Motorun 5 Önemli Belirtisi

Otomobilin motorunda sıkıntı olup olmadığı ya da performans düşüklüğü gibi durumları anlamanın en önemli yolu ekspertiz ya da servise gitmektir. Ama kullanılan arabada da zamanla bitik motor durumuyla karşılaşılabilir. Kendi yetilerinizle anlayabileceğiniz birkaç belirti bulunuyor. Aşağıdaki belirtilere ve yöntemlere dikkat ederseniz motorun gidişatıyla ilgili bir fikre sahip olabileceksiniz.

Araç sahipleri bu taşıtlarla ilgili birçok temel bilgiyi öğrenmelidir. Bitik motor nasıl anlaşılır? sorunsalı da önemli bir durumdur. Motor ve motor bölgesindeki sistem arızaları, sürücüleri en fazla korkutan durumlardır. Çünkü büyük maliyetlerin habercisi olabilir. Kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Fakat başa gelince, elbet bir çözümü olduğu da bilinmelidir. Peki ama bir motorun bitik olup olmadığı nasıl anlaşılır? Uzmanına sorduk ve yanıtları sizlere aktarıyoruz.

Sıfır araç satışlarında otomotiv sektörü paydaşları, arabalarına belli bir süre motor garantisi veriyor. Ancak ikinci el satışlarda böyle bir garanti yok. Bu nedenle araba satın alırken öncelikle motoru kontrol edilmeli. İşin uzmanından da yardım alabilirsiniz. Oto ekspertizler en güvenilir yerler. Fakat araç sahibi iken de motorlar sorun çıkarabiliyor. Sürücü olacak bitik motor nasıl anlaşılır şimdi onları sizlere anlatacağız.

Bitik Motor Nasıl Anlaşılır? Bitik Motorun En Önemli Belirtileri

Otomobilin motorunda sıkıntı olup olmadığı ya da performans düşüklüğü gibi durumları anlamanın en önemli yolu ekspertiz ya da servise gitmektir. Ama kullanılan arabada da zamanla bitik motor durumuyla karşılaşılabilir. Kendi yetilerinizle anlayabileceğiniz birkaç belirti bulunuyor. Aşağıdaki belirtilere ve yöntemlere dikkat ederseniz motorun gidişatıyla ilgili bir fikre sahip olabileceksiniz.

bitik-motor-nasil-anlasilir-1
Bitik Motor Nasıl Anlaşılır

Kaputun Kontrol Edilmesi

Sürücüler, sık sık kaputu açarak bazı hususları gözden geçirmesi gerekiyor. Örneğin yağ sızıntısı var mı, yanık kokusu geliyor mu, duman çıkıyor mu gibi durumlara ara ara bakınız.

Contalar Kontrol Edilir

Bitik motor nasıl anlaşılır? sorusunun önemli bir yanıtı da contaların kontrolüdür. Contalarda yağlanma yani yağ lekesi gözlemliyorsanız, motordan yağ sızıntısı alarmı veriliyor olabilir. Bitik motora ciddi bir işarettir.

Su Kapağı Açılır

Ön taraftaki su kapağını açınız. Bu kontrolü ayda en az 1 defa yapınız. Suyun içerisinde yağ lekeleri var ise sıkıntı, temizse de bir problem yok demektir.

Yağ Çubuğundan Duman Çıkması

Araba çalışır vaziyetteyken, yağ çubuğunun olduğu yere göz atabilirsiniz. Eğer buradan duman çıkıyorsa motorda bir sorun var demektir. Çünkü yağ çubuğu kısmından duman çıkmaması gerekiyor.

Egzozdan Çıkan Duman Rengi İncelenir

Son olarak egzoz kısmından çıkan dumanı iyi analiz etmelisiniz. Ortalama 5 dakika bekleyin. Çünkü ilk 5 dakika içerisinde çıkan dumanın beyaz rengi sizi yanıltabilir. Ayrıca soğuk havalar da dumana sebep olabilir. Fakat beşinci dakikanın ardından yoğun beyaz duman çıkmaya devam ediyorsa bu bitik motora bir haberci olabilir. Mavi ve siyah duman da bir riske işaret eder.

Bitik Motor Ne Kadar Gider?

Uzmanlar, bitik motorlu bir arabanın kaç km daha gideceği hakkında görüş bildirmekten çekiniyor. Çünkü bunun net bir verisi yok. 10 kilometre de gidebilir 10 bin kilometre de yola devam edebilir. Ama kesin olan şu ki, ilk belirtiyi aldığınız andan itibaren hızla aracınızı servise götürmeniz gerektiği. Erken teşhis size maddi manevi çok şey kazandıracaktır.

2023 2024 yılında bitik motorun tamir fiyatı tablosu:

TARİH BİTİK MOTOR TAMİR FİYATI
Ocak 10,000 TL – 100,000 TL
Şubat 10,000 TL – 100,000 TL
Mart 10,000 TL – 100,000 TL
Nisan 10,000 TL – 100,000 TL
Mayıs 10,000 TL – 100,000 TL
Haziran 10,000 TL – 100,000 TL
Temmuz 10,000 TL – 100,000 TL
Ağustos 10,000 TL – 100,000 TL
Eylül 10,000 TL – 100,000 TL
Ekim 10,000 TL – 100,000 TL
Kasım 10,000 TL – 100,000 TL
Aralık 10,000 TL – 100,000 TL

 

 

İlginizi çekebilir: Güncel Motor Rektefiye Fiyatları 2023 | Komple Motor Yenileme

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu