Güncel

Güncel İstanbul Taksi Açılış Ücreti | Taksi Km Ücreti | 2024

Taksiler genelde İstanbul içi ve çevresinde yakın mesafeli yolculuk ihtiyaçlarında kullanılan özel araçlar. Kısa mesafe ve uzun mesafe gibi kavramları olan bir taşıma seçeneği. Son yıllarda taksiciler kısa mesafeli müşteri alımlarına karşı. Bu da şehir insanını zora sokan bir durum. Diğer bir sorunsal da son zamların ardından ortaya çıkan İstanbul taksi açılış ücreti 2024 oranları. Kısa mesafe ücretleri İstanbul sarı taksilerinde 40 TL’den 90 TL’ye kadar yükseldi. Öyleyse 2024 İstanbul’da taksi ne kadar tutar? Pahalı mı? Dakikası kaç TL yazar? Sorularına geçelim. Keyifli okumalar.

İstanbul taksi açılış ücreti 2024 zamları belli oldu. Şehrin genelinde büyük taksici problemleri yaşansa da günümüz taksiler İstanbullular için hala en iyi ulaşım seçeneği. Şehrin yoğun trafik nüfusu, toplu taşımaların aşırı kalabalık olması ve genelde hep bir yere acil yetişme durumu taksi çağırmayı önemli kılıyor. Elbette 2024 taksimetre açılış fiyatları ve tarifeleri de önemseniyor. Bu sene %29 civarı bir zam geldi. Buradan da sarı taksilerde taksimetre açılış ücreti 12,65 TL’den 24,55 TL’ye çıktı.

Taksiler genelde İstanbul içi ve çevresinde yakın mesafeli yolculuk ihtiyaçlarında kullanılan özel araçlar. Kısa mesafe ve uzun mesafe gibi kavramları olan bir taşıma seçeneği. Son yıllarda taksiciler kısa mesafeli müşteri alımlarına karşı. Bu da şehir insanını zora sokan bir durum. Diğer bir sorunsal da son zamların ardından ortaya çıkan İstanbul taksi açılış ücreti 2024 oranları. Kısa mesafe ücretleri İstanbul sarı taksilerinde 40 TL’den 90 TL’ye kadar yükseldi. Öyleyse 2024 İstanbul’da taksi ne kadar tutar? Pahalı mı? Dakikası kaç TL yazar? Sorularına geçelim. Keyifli okumalar.

istanbul-taksi-acilis-ucreti-2024
İstanbul Taksi Açılış Ücreti 2024

İstanbul Taksi Açılış Ücreti 2024

Aralık ayı sonunda yapılan UKOME toplantısıyla birlikte 2024 yılı döneminin İstanbul taksimetre ücretleri net olarak belirlendi. Zamlar neredeyse %30 seviyelerine kadar yükselmiş durumda. İndi bindi işlemin, taksimetre açılış fiyatı, kısa veya uzun mesafe ücretleri her dönem İstanbul için merak konuları arasında. Taksi seçeneğini sık kullananlar için İstanbul taksi açılış ücreti 2024 tablosunu oluşturuyoruz. İşte detaylar…

2024 yılında İstanbul sarı taksilerin taksimetre açılış ücretleri:

TARİHTAKSİ SEÇENEĞİESKİ ÜCRETİYENİ ÜCRETİ
2024İstanbul’da sarı taksi taksimetre açılış ücreti9,80 TL24,55 TL oldu
2024İstanbul km başına sarı taksi ücreti6,50 TL17,62 TL oldu
2024Sarı taksi zaman tarifesine göre saatlik ücret67,20 TL100 TL oldu
2024İstanbul sarı taksi kısa mesafe ücreti28 TL90 TL oldu
2024Sarı taksi indi bindi ücreti28 TL90 TL oldu
2024İstanbul’da 30 dakikalık taksi ortalama ücreti130 TL220TL
2024İstanbul taksiyle 1 saat yolculuk tutarı260 TL450
2024İstanbul sarı taksiyle 2 saat yolculuk ücreti520 TL800TL
2024İstanbul Bursa arası taksi ücreti500 TL900 TL

*rakamlar sene içerisinde değişkenlik gösterebilir.

İstanbul genelindeki taksi yolculuklarınız öncesinde yukarıdaki tabloyu baz alabilirsiniz. Yıl boyunca UKOME toplantıları sonrasında rakamlarda güncelleme olması halinde yine bu sayfada en güncel halini bulabileceksiniz. MotorluBilgiler.com sayfasını takipte kalmaya devam edin.

istanbul-taksi-acilis-ucreti-2024-1
İstanbul Taksi Açılış Ücreti 2024

a)      İstanbul Taksi İndi Bindi Ücreti Hesaplaması

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da taksi denilince akla ilk indi bindi gelir. Çünkü kısa mesafeli taksi talepleri çok fazladır. Birkaç kilometrelik taksi ihtiyaçlarına “indi bindi” denmektedir. Son yıllarda taksiciler bu konuda şehir insanıyla ters düştüğü kesin. İndi yapacak müşterileri almama yönünde uygulamaları bulunuyor. Tespit edilen bu tür durumlarda Büyükşehir Belediyesi ciddi yaptırımlar uyguluyor. Peki ama indi bindi İstanbul taksi açılış ücreti 2024 yılında nasıl oldu? Çok mu pahalı? İşte cevabı.

Vikipedi: Taksi Nedir?

2024’te İstanbul sarı taksilerde indi bindi yapmanın maliyeti 90TL oldu. Bu rakam bir önceki 2023 yılında 40 TL idi. Fakat %29 zam sonrası yeni haliyle güncellendi. Eğer ki kısa mesafede indi bindi yapacaksanız 90 TL vermeniz gerekecek.

b)      İstanbul’da Sarı Taksi Km Başına Kaç TL Yazıyor?

Taksilerde bulunan ve ödenecek ücreti belli bir standartlara göre belirleyen cihazlara taksimetre denir. Bu taksimetreler sarı taksilerde kilometre “km” başına ücret belirlemesi yapmaktadır. Özellikle uzun mesafeli taksi ihtiyacı olan bireyler “Sarı taksi km başına kaç yazar?” araştırmasını sıkça gerçekleştirir. Geçen yıl km ücreti 6,30 TL idi. Fakat yeni yıl zammıyla bu tarifeler 17,62 TL’ye yükseldi. Örneğin boş bir trafikte 10 kilometrelik mesafe kat edilecekse bu durumda 17,62 TL x 10 = 176,20 TL formülü ortaya çıkar.

c)      30 Dakikalık Yol İçin Taksimetre İstanbul’da Ne Kadar Yazar?

Yapılan bir araştırmaya göre İstanbullular en çok 30 ila 45 dakikalık mesafeler için taksi seçeneğini tercih ediyor. Bu orta mesafenin taksimetre ücretleri de bu sebeple her dönem popüler aratmalar arasında olmaktadır. Burada hesap yaparken taksimetrenin km başına yazdığı tutar baz alınmaktadır. 30 dakikalık bir sürüşte yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafe katedilir. 20 x 17,62 TL formülünü kullanarak sonucun 350 TL civarı olduğu görülecektir.

Vikipedi: Taksimetre Nedir?

d)      2024 Yılında İstanbul’da Taksimetre Kaç TL’den Açılıyor?

İstanbul taksi açılış ücreti 2024 yılında 24,55 TL’den başlıyor. Yani bu rakam araç tekerleri dönmeye başlamadan önce yazılan taksiye biniş bedelidir. Sonraki her km başına 17,62 TL eklenir bu rakamın üzerine. Yolculular bazen taksiye bindiklerinde taksimetrenin 24,55 TL’den başlamasını garipseyebiliyor. Özellikle turistler bu konuda şüpheye düşebiliyor. Fakat bu uygulama UKOME tarafından kararlaştırılmış ve resmi bir işlemdir.

e)      İstanbul Taksi Kısa Mesafe 2024 Yılı Ücreti

İstanbullular için kısa mesafe taksi ihtiyacı hayati öneme sahip demek mümkün. İşe yetişmek, bir toplantıya gitmek ya da eve dönüş yolunda yakın konumdaki yere taksi çağırmak isteniyor. Aslında bu uygulamanın diğer adı “indi bindi” olarak da biliniyor. 2022’de 28 TL’ydi. Yeni yılda zamlandı ve 2023 sezonunda 40 TL gibi bir rakamdan hizmet veriliyordu. Fakat 2024 yılı zamlarıyla 90 TL oldu. Eğer kısa mesafe sınırları içindeyseniz çoğu zaman taksiciler taksimetreyi açmıyor ve doğrudan indi bindi tarifesi uyguluyorlar. Eğer İstanbul’un yabancısı iseniz taksiye bindiğinizde bu durum sizleri şaşırtmasın.

istanbul-taksi-acilis-ucreti-2023-3
İstanbul Taksi Açılış Ücreti 2024

2024 Yılı İstanbul Korsan Taksi Ücretleri

İstanbul’daki taksicilerin adeta şehir insanına açtığı savaş neticesinde, insanlar farklı arayış yollarını bulmakta elbette gecikmedi. Yasal olmasa da İstanbul’da korsan taksiler çok büyük bir rağbet görmektedir. Bunun sebebi hem maliyet olarak çok daha ucuz oluşları hem de müşteri ayırt etmeden her talebe hizmet vermeleridir. İster kısa mesafe olsun isterse de uzun mesafe, İstanbul korsan taksiciler her yerde faaliyet gösteriyor. Taksimetre açılış ücreti yok. Km başına da ortalama 6,50 TL gibi bir rakam yansıtıyorlar.

DİKKAT: Korsan taksiler her ne kadar avantajlı bir seçenek olsa da yasal bir uygulama olmadığı ve denetime takılma halinde hem sürücüye hem de binen kişiye para cezası yazıldığı unutulmamalıdır.

2024’te Taksi mi UBER mi Daha Ucuz?

Taksicilerin hizmet kalitesindeki düşüş, İstanbul halkını birçok farklı kanala yönlendirmeye devam ediyor. UBER uygulaması da bunlardan biri. Mobil aplikasyonlar ile VİP araç çağrılan ve profesyonel bir hizmet alınan UBER’ler, halkın genel yorumlarına göre taksilerden çok daha ucuz, konforlu ve güvenilir. Mesafe ayrımı olmadan İstanbul’un her bölgesinde faaliyet gösteriyorlar. Kredi kartı ile ödeme seçeneğinin oluşu da güzel bir detay olarak görülüyor. İyi günler dileriz.

İstanbul’da Taksi Ücreti Neye Göre Belirleniyor?

İstanbul’da taksi ücretleri belirli kurallar ve yönetmeliklere göre belirlenir. Taksi ücretlerini etkileyen başlıca faktörler şunlardır:

  1. Mesafe: Taksi ücretleri genellikle gidilen mesafeye göre hesaplanır. Belirli bir mesafe için belirli bir ücret tarifesi uygulanır.
  2. Zaman: Trafiğin yoğunluğu ve yolculuğun yapıldığı saatler (gece tarifesi gibi) taksi ücretlerini etkileyebilir. Özellikle gece veya yoğun trafik saatlerinde daha yüksek ücretler uygulanabilir.
  3. Başlangıç Ücreti: Taksi yolculuğu başladığında uygulanan sabit bir başlangıç ücreti vardır. Bu ücret genellikle mesafe ve zaman ücretine ek olarak hesaplanır.
  4. Durak Ücreti: Belirli duraklarda (örneğin havaalanı gibi) taksi kullanımı için belirli bir durak ücreti uygulanabilir.
  5. Bagaj Ücreti: Yolcunun taşıdığı bagaj miktarına göre ek bir ücret uygulanabilir.

İstanbul’da taksi ücretleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen tarifeye göre hesaplanır ve taksi şoförleri bu tarifeye uymak zorundadır. Bu tarifeler yıllık olarak güncellenebilir ve genellikle taksi içinde bulunan tarife tabloları veya taksi araçlarının içindeki bilgilendirme ekranları aracılığıyla yolculara sunulur.

İlginizi çekebilir: Güncel Motorlu Taşıtlar Vergisi 2023 | MTV Ne Kadar Oldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu