Kurulum & MontajOto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Marş Dinamosu Kömürü Nedir? Biterse Ne Olur? | Fiyatı 2024

Elektriği stratora ileterek marş motorunun çevrilmesi gerekiyor. Bu işlemi yapan parça marş dinamosu kömürü olarak biliniyor. Sürücüler arasında marş motor fırçası olarak da ifade ediliyor. Temel yapısı grafit maddesinden oluşmaktadır. Uzun süreli kullanımda kömür yıpranıyor ve performansını kaybediyor. Marş motorunun da işlevselliğini yitirmesine sebebiyet veriyor. Peki ama marş motorundaki kömür neden biter? Biterse ne olur? Kömür değişim fiyatı 2024 yılında ne kadar oldu? İşte detaylar…

Marş motorları sadece aracın çalışma esnasında aktif olan sistemlerdir. Marşın aktif olabilmesi, içerisindeki kömüre bağlıdır. Marş kömürü arızası durumunda aracın marşı basmaz ve motor çalışmaz. Genelde vurdurarak çalıştırma yöntemi denenir. Ancak bu geçici ve gelişigüzel bir çözümdür. Kömür uzman bir serviste değiştirilmeli ve sorun giderilmelidir. Bu yazımızda size marş dinamosu kömürü tamiri ve fiyatı hakkında bilgi paylaşacağız.

Marş Dinamosu Kömürü Nedir?

Aküden aldığı enerji ile aktif olan, çevrilerek oluşturduğu momenti motora ileterek arabanın ilk çalışmasını sağlayan parçaya marş dinamosu kömürü denir. Otomobillerde kusursuz çalışması gereken aksanlardan birisidir. Arızalanırsa aracı kontak üzerinden çalıştıramazsınız. Dinamo modeline göre 2 ya da 4 kömür sekmesi bulunur. Dinamo içerisinde sabit bir parça olsa da sürtünmeye bağlı olarak zamanla deformasyona uğrar ve ömrünü tamamlar. Uzmanlara göre 100 bin kilometreyi geçmiş her araçta marş dinamo kömürü bitme riski vardır.

mars-dinamosu-komuru-1
Marş Dinamosu Kömürü

Marş dinamo kömürünün bitip bitmediği periyodik bakımlarda belli olmaz. Yani periyodik bakımda bu kısımlar detaylı incelenmez. Ancak sürücüler marş basmama sorunu yaşamaya başladığında sorun anlaşılır ve servise götürülür.

Marş Dinamosu Kömürü Biterse Ne Olur?

Otomobillerin çalışması için muhakkak çalışması gereken parçalar vardır. Marş dinamosu kömürü de aracın ilk hareketini sağlayabilmek ve motoru aktif edebilmek için sorunsuz çalışmalıdır. Eğer marş dinamosu içindeki kömür materyali biterse aracınız marş basmaz. Zaten arızalanıp arızalanmadığını anlamanın en kolay yolu da budur. Kömür bir anda bitmez. Yavaş yavaş performansını kaybeder. Örneğin başlarda aracınızı ilk marşa bastığınızda çalışmaz. 2 ya da 3. Denemede aktif olur. İşte bu da bir soruna işarettir ve tamir edilmelidir.

Marş Dinamosu Kömürü Fiyatları 2024

Marş dinamosundaki arıza eğer kömürün bitmesinden dolayı ise sizlere ortalama 400 TL gibi bir masraf çıkacaktır. Elbette bu sadece kömür değişim ücreti. Komple sistem değişirse maliyetler 2 bin TL civarına kadar yükselir.

2024 yılında marş dinamosu kömürü değişimi fiyatları:

TARİH MARŞ DİNAMOSU KÖMÜRÜ DEĞİŞİMİ FİYATI
2024 İstanbul’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 350 TL – 500 TL
2024 İzmir’de marş dinamosu kömür değişim fiyatı 350 TL – 500 TL
2024 Bursa’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 325 TL – 460 TL
2024 Ankara’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 325 TL – 460 TL
2024 Manisa’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 325 TL – 460 TL
2024 Eskişehir’de marş dinamosu kömür değişim fiyatı 380 TL – 500 TL
2024 Muğla’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 380 TL – 500 TL
2024 Aydın’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 380 TL – 500 TL
2024 Konya’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 380 TL – 500 TL
2024 Balıkesir’de marş dinamosu kömür değişim fiyatı 400 TL – 550 TL
2024 Çanakkale’de marş dinamosu kömür değişim fiyatı 400 TL – 550 TL
2024 Afyon’da marş dinamosu kömür değişim fiyatı 400 TL – 550 TL

*yetkili servise göre değişim bedeli farklı yansıtılabilir.

İlginizi çekebilir: Güncel Şarj Dinamosu Fiyatı 2023 | Şarj Dinamosu Ne Kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu