Otomobil Arızaları

Gaz Kelebeği Arızası Sebepleri, Tamiri ve Fiyatları 2024

Gaz kelebeği arızası, motorun performans kaybetmesine ya da tamamen çalışamaz hale gelmesine sebep olur. Motorun çalışabilmesi için içerisine yakıt ve hava girmesi gerekmektedir. Yakıt ancak hava ile karıştığında ateşleniyor. Yakıt ile hava bir karışım haline gelir ve yanma odasına aktarılır. Gaz kelebeği bu yakıt/hava karışım oranını belirleyen çok önemli bir parçadır. Peki ama gaz kelebeği neden arızalanır? Belirtileri nelerdir? Arızalı gaz kelebeği tamiri nasıl yapılır? İşte detaylar…

Arabalardaki mühendislik kusursuz bir işleyişe sahiptir. Tüm sistemler birbiriyle eş zamanlı ve kusursuz oranda çalışmak zorundadır. Gaz pedalına basınca, yakıt ile hava giriş seviyesi artar. Pedala basma şiddeti, ne kadar hava/yakıt gireceğini de belirler. İşte bu ince seviyeyi ayarlayan parça da gaz kelebeğidir. Eski tip otomobillerde gaz teli bu görevi üstlenirken, yeni nesil otomobillerde ECU denilen bir gaz kelebeği konumu ayarlama teknolojisi kullanılıyor.

Motorun verimli çalışması için, yakıt ve hava karışımı orantılı ayarlanmalıdır. İşte bunu sağlayan da gaz kelebeğidir. Sağlam ve dirençli bir malzemeden üretilir. Fakat uzun süreli kullanımla aşınmaya başlar. İlk arıza belirtilerini aşınma aşamasında verir. Sonra da tamamen işlevini yitirir ve acil tamir edilmesi gerekir.

gaz-kelebegi-arizasi-2
Gaz Kelebeği Arızası

LPG’li Arabalarda Gaz Kelebeği Arızası Sebepleri 2024

Gaz kelebeği diğer motor aksanlarıyla mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Sağlam döneminde motorun çalışması ve aracın trafikte verimli kullanılması için çok hayati bir parça görevini üstlenir. Ancak her motor aksanında olduğu gibi gaz kelebeğinin de bir ömrü var. Ömrünü kısaltan ve arızayı öne çeken sebepler oluyor. En temel arıza sebebi de muhafaza bölümünde biriken pislikler ve akışı tıkaması. Hava akışının sağlandığı bölümde pislik oluşması, yakıt/hava karışımının sağlanmasında bir dengesizlik oluşturur.

Gaz kelebeği arızası sebepleri arasında önemli bir nokta da, motor yakıt bölümünde valf kısmının sıkışmasıdır. Esasen bu da kir ve pislikler sebebiyle ortaya çıkar. Oysa kaliteli ve temiz bir hava filtresi kullanışa, böylesi bir arızayla karşılaşma ihtimali daha da minimum seviyeye düşecektir.

gaz-kelebegi-arizasi-3
Gaz Kelebeği Arızası

Gaz Kelebeği Arıza Belirtileri | Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerin motor bölümünde yaşanan arızalar, öncesinde birtakım belirtiler ile kendisini haberdar eder. Yani, tam performans kaybına geçmeden önce bazı belirtiler ile sorunu önceden teşhis edebilirsiniz. Gaz kelebeklerinin tamirinde erken tespit sizi ciddi maliyetlerden kurtarır. Peki ama gaz kelebeği arızası belirtileri nelerdir? Sorun nasıl anlaşılır? İşte yanıtı…

Gaz kelebeğindeki arızayı anlama yöntemleri:

  • Geç çalışma sorununa dikkat edin.
  • Rolanti dalgalanması olup olmadığına bakın.
  • Motor arıza ışığı yanıyor mu kontrol edin.

Motor Arıza Işığı Yanar

Yeni nesil otomobillerin ekran kısmında arıza işaretleri bulunur. Bu ışıklar, sürücüye, araçta bir arıza olduğunu ve sorunun hangi bölümde kaynaklandığı hakkında bilgilendirme yapar. Gaz kelebeği arızası yaşanan arabalarda motor arıza ışığı yanar. Öncelikli belirtilerden birisi de budur. Ancak sadece gaz kelebeğine özel bir arıza ışığı bulunmaz. Yanan motor arıza ışığı, sistemde farklı bir soruna da işaret edebilir. Bu seçeneğin oluşması halinde şimdi bahsedeceğimiz diğer seçeneklere yönelmeniz gerekir.

Araçta Geç Çalışma Sorunu Ortaya Çıkar

Gaz kelebeği arızası anlama yöntemlerinden birisi de araçtaki geç çalışma, yani marş basmama sorunudur. Çünkü bilindiği gibi gaz kelebekleri, motorun çalışması için ihtiyaç duyulan yakıt/gaz aktarım seviyesini belirler. Fakat segmentlerde yaşanana tıkanıklıklar bu aktarımının dengesiz bir seviyeye dönüşmesine yol açar. Karışım oranı optimum seviyede gerçekleşmez ise aracın ilk çalışma anında motorun ateşlenmesi zorlaşır. Öyle ki, marş bastığınızda motor ilk birkaç defada zorlanır. Eğer gaz kelebeği tamamen arızalandıysa hiçbir marş basma denemesinde motor harekete geçemeyecektir.

Rölantide Dalgalanmalar Olur

Gaz kelebeği arızası sebebiyle yakıt hava karışımında optimum seviye bozulur ve iletimde dengesizlikle başlar. Bu durumda büyük olasılıkla rölantide dalgalanmalar meydana gelir. Otomobil rölanti halindeyken kendi kendine gaz verme ve gaz seviyesi düşme gibi hareketler gözlemlenir. Bunun sonucunda motorun kendini kapatması olayı da gözlemlenebilir.

Gaz kelebeği arızası belirtilerini 3 ana başlık halinde anlattık. Bunlardan birine ya da birden fazlasına sahipseniz vakit kaybetmeyin ve aracı servise götürün. Sorunun gaz kelebeğinde olduğu tespit edilirse parça değişi ya da temizlik işlemiyle kolayca tamiri yapılacaktır. Farklı yerlerde sorun var ise bunu ustanız size belirtecektir.

Gaz Kelebeği Tamiri Nasıl Yapılır?

Otomobil sahipleri, motor kısmında oluşan en ufak arızada bile tedirgin olur. Çünkü büyük bir maliyet ve uzun tamirat süreci olacağı düşüncesi ağır basar. Ancak arızanın gaz kelebeği kısmında olması halinde kolay, hızlı ve düşük maliyetli çözüm bulmak mümkündür. Gaz kelebeklerinin üzerinde sensör bulunur. Genelde sensör değişimi ile sorun ortadan kalkar. İkinci el ya da sıfır sensör parçası satın alınır ve arızalı parçayla değişimi yapılır. Parça + işçilik maliyeti ödenir.

gaz-kelebegi-arizasi-4
Gaz Kelebeği Arızası

Gaz kelebeği tamiri seçeneklerinden birisi de temizleme yöntemidir. Hava yakıt akışını sağlayan kanalda pislikler tıkama yapabilir. Sensör sağlam ise ama akışta tıkanıklık var ise temizlik ile tamir mümkün. Hem maliyeti düşük hem de işlemi kolaydır.

Gaz Kelebeği Tamir Fiyatı 2024

Motor arızalarında akla ilk maliyetin ne olacağı düşüncesi gelir. Gaz kelebeği tamiri yüksek maliyet barındırmaz. Çünkü sensör değişimi ya da temizlik ile çözüm bulunur. Şöyle de denilebilir: gaz kelebeği tamirinde parça + değişim işçilik bedeli 2024 yılında 600 TL ile 700 TL arasıdır. Şehre, servise ve parça kalitesine göre rakamlarda esneme olacaktır.

2024 yılında LPG’li arabada gaz kelebeği tamiri fiyatları tablosu:

TARİH GAZ KELEBEĞİ TAMİR YERİ FİYATI (Parça + İşçilik)
2024 İstanbul’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Ankara’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 İzmir’de gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Manisa’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Muğla’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Aydın’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Çanakkale’de gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Balıkesir’de gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Eskişehir’de gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Afyon’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Uşak’ta gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Konya’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Adana’da gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Kayseri’de gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL
2024 Yozgat’ta gaz kelebeği tamir ücreti 600 TL – 700 TL

 

Gaz Kelebeği Temizliği İşçilik Fiyatı 2024

Sorun kelebekteki kir tıkanıklıklarıyla önce araçta hava filtresi değiştirilir. Sonra da parçanın temizliği yapılır. Bu işlemin maliyeti ortalama 300 – 400 TL seviyesindedir. İşçilik bedeli de bu fiyata dahildir. İyi günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Güncel Motor Rektefiye Fiyatları 2023 | Komple Motor Yenileme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu