Oto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Rot Başı Nedir? Rot Başı Arızası Belirtileri ve Fiyatı 2024

Otomobilde rot balans ve teker hiza ayarlaması yapılmasına rağmen, araba sürekli bir tarafa doğru çekme yapıyorsa rot sisteminin uç kısmındaki parçada bir sorun var demektir. Peki ama rot başı nedir? ne işe yarar? Rot sisteminin başındaki toz lastiği ne demek? Parça fiyatı ve değişim ücreti ne kadar oldu? hepsini tek tek yanıtlıyoruz…

Otomobillerin en önemli parçalarından biri olan rot başı, direksiyon sisteminin önemli elamanları arasında yer alır. İnsandaki eklem sistemini anımsatan bir tasarıma sahip ve aracın her iki yanında da kullanılır. Eski ya da yeni nesil otomobillerin tamamında bu teknolojiden faydalanıyor. İlk olarak 1970’lerin başında kullanılmaya başladı ve o tarihten günümüze ufak tefek değişime uğrasa da temelde yapısını hala koruyor.

Otomobilde rot balans ve teker hiza ayarlaması yapılmasına rağmen, araba sürekli bir tarafa doğru çekme yapıyorsa rot sisteminin uç kısmındaki parçada bir sorun var demektir. Peki ama rot başı nedir? ne işe yarar? Rot sisteminin başındaki toz lastiği ne demek? Parça fiyatı ve değişim ücreti ne kadar oldu? hepsini tek tek yanıtlıyoruz…

rot-basi-1

Araçtaki Rot Başı Nedir?

Otomobiller çok geniş ve farklı destinasyonda sistemlerin bir aramaya gelmesiyle verimli şekilde çalışır. Rot sistemleri de aracın sağlıklı sürüşünü mümkün kılan özel teknolojilerden birisidir. İçerisinde çok ayıda farklı parça ve segment bulunur. Arabanın her iki tarafında bulunan, ön uç kısımları ve süspansiyon sistemlerini sağlam ve stabil tutmaya yaran parçalara rot başı adı verilir. Dış ve iç rot uçları olarak karşımıza çıkar. Araçta toplam 2 adet bu parçadan bulunmaktadır.

Rot başı yani masfallı çubuklar, aracın direksiyon sistemiyle doğrudan bağlantılıdır. Direksiyonun istenilen sertlikte ve rahat kullanılabilir olmasını sağlar. Eğer bu parçaların performansı azalır ya da tamamen arızalanırsa sorun doğruca direksiyona aktarılır ve direksiyonda ciddi bir hafiflik, boşluk oluşur.

rot-basi-nedir
Rot Başı nedir?

Süspansiyonun dengesini sağlayan rot sisteminin başı yani uç noktası, direksiyondaki titreme ve gevşemeleri önleyen yegane işleve sahip üründür. Araç çalışır haldeyken hareket eder. Yapısal açıdan insandaki eklemlere benzerliği var. Uç kısmında oynar bir özelliği bulunur.

Rot Başı Toz Lastiği Ne Demek?

Rot ucu parçaları toz ve farklı partiküllere karşı savunmasızdır. Uzun süre kullanımında bu materyallerden arıza yaşayabilir. Rot başı toz lastiği ise, ürüne toz ve kirin temas etmesini kısmen önler. Basit görünümlü ama otomobillerdeki rot ve süspansiyon sistemlerinin performansı için etkili bir parça diyebiliriz.

Rot Başı Ne İşe Yarar?

Rot başı çok işlevsel bir motor parçasıdır. Temel görevi güç iletimini sağlamaktır. Direksiyon dişli kutusu üzerindeki gücü rot kolu, deveboynu ve araç tekerlerine iletmekle görevlidir. İtme hareketi, rot ucundaki özel bir sistem sayesinde istenilen hareket biçimine dönüştürülmektedir. Parça, direksiyon mafsalına ve direksiyon kremayer sistemlerine bağlıdır. Dolayısıyla arabadaki birçok parçanın çalışmasından da doğrudan sorumludur denilebilir.

Rot Başı Arızası ve En Yaygın Görülen Belirtileri

Otomobillerde sağlam bir malzeme prensibiyle üretilen rot başı kolay kolay arızalanması beklenmez. Ama özellikle 100 bin kilometreyi geçen her araçta rot başı arızası riski vardır. Rotun ucunda bir kauçuk maddesi bulunur. Bu kauçuk madde zamanla aşınabilir. Ayrıca toz ve kir birikimi de rot uçlarını bozan sebepler arasında gösterilmektedir. Kauçuk deformasyonu sonrasında nem ve zararlı partiküllere karşı savunmasız kalır.

Rot sisteminin baş kısmında arıza yaşandığında, sürücüler bunu belli şekillerde gözlemleyebilir ve arıza tespiti yapabilir. Öncelikle rot başı arıza belirtileri bilinmeli, sonrasında da araç servise götürülmelidir. İşte yaşanacak rot ucu arızalarının en temel belirtileri şunlardır:

rot-basi-4

  • Otomobil tekerlerinde ciddi bir hizalanma sorunu ortaya çıkar.
  • Direksiyon kutusuna da sirayet eder ve direksiyonda titreme oluşur.
  • Direksiyonda ciddi bir gevşeme hissi yaşanır.
  • Lastiklerin kenar kısımlarında aşınmalar meydana gelir.
  • Direksiyon simit adı verilen sistemlerde sallanmalar yaşanmaya başlanır.
  • Kabaca araba sağa sola yalpalamaya başlar.

Rot başı arızasında en sık görülen belirtilerden birisi de araçtan ses gelmesidir. Bu ses boğuk bir sesi anımsatır. Sorun ciddiye alınıp aracın servise götürülmesi önerilir.

Rot Başı Kırılırsa Ne Olur?

Rot sistemindeki kol kırılmalarının yaşanması hiç de karşılaşmak istenilmeyecek bir arıza tipidir. Çünkü rot başı kırılırsa araçtaki hakimiyet neredeyse sıfır noktasına iner. Özellikle yön ve hakimiyet konusunda büyük problem yaşanır. Ne yazık ki sürüş halinde yaşanırsa can ve mal kaybı riski oluşur.

Rot Başındaki Boşluk Sorun Çıkarır mı?

Rotun uç kısmında boşluk oluşması bir arıza tipidir. Bu boşluk rot, süspansiyon ve direksiyon sisteminin doğru çalışmasını sekteye uğratır. Rot sistemi başında boşluk olması durumunda araç tamire götürülmelidir.

Güncel Rot Başı Fiyatı 2024 Listesi

Rot başı arızası çok sık yaşanan bir arıza türü olmasa da dönemsel olarak sürücülere sorun çıkaracağı apaçık bir gerçek. Rot kolu arızasında parça tamiri gibi bir seçenek genelde pek de mümkün olmaz. Tavsiye edilen tamir yöntemi, sıfır ve garantili bir yedek parça değişimi yapılmasıdır. 2024 yılının rot başı fiyatı ise araç modeline göre değişir. Örneğin Ford arabalarında 40 TL’den başlarken Honda ya da BMW araçlarında da 55 TL’den başlamaktadır. Citröen ve Fiat arabaları için rot kolu fiyatı da ortalama 50 TL’dir. 2024 yılında rot başı fiyatı, bir önceki yıla göre %40 zamlanarak 100 TL seviyesine yükselmesi ön görülmektedir. Aşağıda güncel parça satış tablosu var. İyi günler dileriz.

2024 yılında rot başı parçasının güncel fiyat tablosu:

TARİH ROT BAŞI ÜRÜN İSMİ FİYATI DEĞİŞİM ÜCRETİ
2024 Ford model arabalar için rot parça 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Audi model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 BMW model arabalar için rot parça 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Chevrolet model arabalar için rot 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 Citroen model arabalar için rot parça 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Dacia model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 Fiat model arabalar için rot parça 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Honda model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 Hyundai model arabalar için rot parça 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Iveco model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 Jeep model arabalar için rot parça 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 KIA model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 Land Rover model arabalar için rot 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Mazda model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL
2024 Mercedes model arabalar için rot 40 TL – 250 TL 100 TL – 150 TL
2024 Nissan model arabalar için rot parça 45 TL – 265 TL 80 TL – 140 TL

 

İlginizi çekebilir: Güncel Rot Balans Fiyatı 2023 | Rot Balans Ne Kadar Oldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu