Kurulum & Montaj

En Pratik Depodan Mazot Çekme Yöntemi | Nasıl Olur?

Eğer aracın yakıt giriş kısmında güvenlik tasarımı var ise mazot çekmek için uğramayın. Araca zarar verirsiniz. Yoksa da aşağıdaki yöntemleri deneyerek sonuç alabilirsiniz.

Depodan mazot çekme, birçok durumda sürücülerin ihtiyaç duyduğu konu olabiliyor. İşlemin temel motivasyonu, aracın yakıt deposunda bulunan benzin ya da mazotu dışarıya aktarmaktır. Önerilen bir yöntem olmadığını belirtelim. Çekim sırasında zara görebileceğiniz gibi aracın da hasar alması muhtemel. Ayrıca yanıcı bir madde olduğundan çevreye de zarar verebilirsiniz. Yine de illa “ben çekeceğim” diyorsanız bu yazı size yöntem öğretecek.

Tüm araçların deposundan yakıt çekmek mümkün olmuyor. Yeni nesil arabaların mazot kapağında özel kilit sistemi var. Bunun sebebi mazot hırsızlıklarının önüne geçmek ve yakıtı dış etkenlerden uzak tutmak. Yani sürücünün güvenliği için yapılan bir tasarım. Fakat çoğu araçta bu yok. Bu da depodan mazot çekmeyi mümkün yapıyor.

Eğer aracın yakıt giriş kısmında güvenlik tasarımı var ise mazot çekmek için uğramayın. Araca zarar verirsiniz. Yoksa da aşağıdaki yöntemleri deneyerek sonuç alabilirsiniz.

depodan-mazot-cekme-2
Depodan Mazot Çekme

En Pratik Depodan Mazot Çekme Yöntemi

Depodan mazot çekme çok sık tercih edilen bir durum olmasa da bazı anlarda sürücülerin ihtiyacı haline dönüşebiliyor. Eskilerin tekniği olan hortum ile çekme günümüzde de klasik yöntem. Ancak sanıldığı kadar kolay bir uygulaması yok. Riskleri var. Gelin detaylar nelermiş birlikte öğrenelim.

1.      Hortum ve Tahliye Kovası Hazırlayın

Depodan yakıt çekme ihtiyacı doğduysa, bunu mümkün kılmak için çok bir malzemeye gerek yok. Tek ihtiyacınız olan şey bir hortum ve boşaltabileceğiniz kova. Geniş bidonlar da tercih edilebilir. Borunun ince olmasına dikkat edin. Keza boşaltımın olacağı kovanın ya da bidonun da çekilecek miktarı karşılayacak hacme sahip olması şart.

2.      Hortumu Aracın Mazot Deposuna Sokun

Hortumla mazot çekme çok klasik ve geleneksel bir yöntem olsa da günümüzde hala geçerliliği var. Hortumu mazot pompa giriş kısmından sokun. Biraz ittirmek gerekecek ancak aşırı zorlamak da zarar verebilir. Eğer hortumun gitmediğini anlarsanız zorlamayın ve bu işlemden vazgeçin.

3.      Nefesle Depodaki Mazotu Çekip Akışkanlık Sağlayın

Hortumu soktuktan sonra ihtiyacını olacak ey derin bir nefes. Hortumun dışarıdaki kısmından nefes çekin. Benzinin geleceğini anladığınızda ağzından çekin.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Güncel Skoda Engelli Araç Fiyatları 2023 | Ne Kadar Oldu?

Kiralık Ekskavatörler ve Ekskavatör Kiralama Fiyatları 2023

Güncel Günlük Vinç Kiralama Fiyatları 2023 | Ne Kadar Oldu?

Güncel Kiralık Kepçe Fiyatları 2023 | Saati Ne Kadar Oldu?

Kar Küreme Aracı Nedir? Nasıl Kiralanır? Ne Kadar?

Editör Notu: Mazotu Çekerken Dikkat!

Depodan mazot çekme riskli bir işlemdir. Uzmanlar bu yöntemi önermiyor. Hortumdan mazotu çekerken dikkat etmezseniz mazot ağzınıza temas edebilir ve bunun sonucunda zehirlenebilirsiniz. Dikkatli olmanız konusunda biz de sizi öneriyoruz. İyi günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu