Araç Bakım

Güncel Araç Muayene Fiyatları | Muayene Ne Kadar Oldu? | 2024

Türkiye’de araç muayenesi işlemi araç sahiplerine zorunlu kılınmıştır. Temel sebebi ise trafikte yer alacak her aracın sürüş güvenliğini riske atacak bir durumunun olup olmadığının kontrolüdür. Yani taşıtlar trafikte olmaya elverişli mi değil mi bu kontrol edilir. Kimi taşıtta her sene yapılan muayene işlemi bazı taşıtlarda 2 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Araç muayenesi olmadan trafiğe çıkan taşıtlar kolluk kuvvetleri tarafından kitlenir ve muayene yapılana kadar trafikten men edilir. Aynı zamanda maddi cezası da vardır.

Araç muayene fiyatları 2024 yılında sürücülerin takibinde olan bir konu. Rakamlar bir önceki yıla göre yaklaşık %60 oranında zamlandı. TÜVTÜRK tesislerinde yapılan muayene işlemlerinin ücretleri taşıtların sınıflarına göre farklılık gösterir. Standart bir otomobil 2024 yılında 927,60 TL’ye muayene işlemlerini tamamlayabilecek. Trafikte otomobillerin güvenli şekilde sürüşlerini gerçekleştirmeleri ve trafikteki diğer unsurların da güvenliğini sağlamaları için oto muayeneler devlet tarafından zorunlu kılınmıştır. Peki ama araç muayene işleminin 2024 yılında tüm taşıtlar için fiyatı ne? Muayeneye kaç TL ödenecek? Cezası ne kadar? İşte detaylar…

arac-muayene-fiyatlari-2023-1
Araç Muayene Fiyatları 2024

Araç Muayene Nedir?

Türkiye’de araç muayenesi işlemi araç sahiplerine zorunlu kılınmıştır. Temel sebebi ise trafikte yer alacak her aracın sürüş güvenliğini riske atacak bir durumunun olup olmadığının kontrolüdür. Yani taşıtlar trafikte olmaya elverişli mi değil mi bu kontrol edilir. Kimi taşıtta her sene yapılan muayene işlemi bazı taşıtlarda 2 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Araç muayenesi olmadan trafiğe çıkan taşıtlar kolluk kuvvetleri tarafından kitlenir ve muayene yapılana kadar trafikten men edilir. Aynı zamanda maddi cezası da vardır.

Araç muayene fiyatları 2024 oranları TÜVTÜRK tarafından açıklandı. Binek otomobillerin ücreti bu yıl da kamyon ve minibüs türü ticari taşıtlara göre daha ucuz. Ruhsatta yazan araç tipine göre ücretlendirme yapılıyor. Eğer ruhsatınızın araç tipi kısmında “otomobil” yazıyorsa 2024’te muayene için 927,60 TL ödeyeceksiniz. Kamyonet yazan ruhsat sahipleri ise yaklaşık 1821 TL vermesi gerekecek. Detaylarıyla sizlere güncel fiyatları anlatacağız. Keyifli okumalar.

Vikipedi: Araç Muayenesi Nedir?

arac-muayene-fiyatlari-2023-2
Araç Muayene Fiyatları 2024

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Nasıl Belirleniyor?

TÜVTÜRK, Türkiye’de araç muayene hizmetlerini yapan özel bir kuruluştur. Araç muayene ücretleri, çeşitli faktörlere bağlı olarak belirlenir ve genellikle aracın türü, yaşına, motor hacmine ve muayene yapılacak hizmetlere göre değişir. Muayene ücretleri genellikle yıllık olarak güncellenir ve yetkili muayene istasyonları tarafından belirlenir.

  • Araç muayene ücreti genellikle şu unsurlara bağlı olarak belirlenir:
  • Araç Türü: Otomobil, motosiklet, ticari araç gibi farklı araç türleri için farklı muayene ücretleri uygulanabilir.
  • Araç Yaşı: Daha eski araçlar genellikle daha fazla incelemeye tabi tutulur ve dolayısıyla daha yüksek bir muayene ücreti ödenmesi gerekebilir.
  • Motor Hacmi: Bazı muayene istasyonları, aracın motor hacmiyle doğrudan ilişkilendirilmiş bir muayene ücreti belirleyebilir.
  • Muayene Yapılacak Hizmetler: Standart muayene hizmeti dışında ekstra testler veya ek incelemeler yapılacaksa, bu da muayene ücretini etkileyebilir.

Muayene ücretleri, TÜVTÜRK resmi web sitesi veya yetkili muayene istasyonları aracılığıyla öğrenilebilir ve genellikle ödeme işlemi muayene istasyonunda yapılmaktadır.

TÜVTÜRK Araç Muayene Fiyatları 2024 Listesi

Türkiye’nin her şehrinde TÜVTÜRK muayene istasyonları bulunuyor. Bu istasyonlara muayene vakti gelen arabalar randevu ile gidip muayene işlemlerini yaptırıyor. Ancak öncesinde hizmet bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Bu hizmete de araç muayene fiyatları 2024 denmektedir. Sabit bir fiyat skalası yok. Taşıt cinsi önemli bir oran belirleyici faktör. Araç yılı, kilometresi gibi ince detaylar da önemli unsurlar. O halde 2024 yılında araç muayenesi kaça yaptırılır gelin öğrenelim.

2024 yılının en güncel araç muayene hizmeti fiyatları tablosu:

TARİHMUAYENEYE GİRECEK TAŞIT TİPİMUAYENE FİYATI
2024Otomobil tipi taşıtların muayene fiyatı927,60TL
2024Minibüs tipi taşıtların muayene fiyatı927,60TL
2024Arazi taşıtı (SUV) tipi taşıtların muayene fiyatı927,60TL
2024Römork tipi taşıtların muayene fiyatı927,60TL
2024Yarı Römork tipi taşıtların muayene fiyatı927,60 TL
2024Özel amaçlı taşıt tipi taşıtların muayene fiyatı927,60 TL
2024Kamyon tipi taşıtların muayene fiyatı1,821,60 TL
2024Çekici tipi taşıtların muayene fiyatı1,821,60 TL
2024Otobüs tipi taşıtların muayene fiyatı1,821,60 TL
2024Tanker tipi taşıtların muayene fiyatı1,821,60 TL
2024Motosiklet tipi taşıtların muayene fiyatı927,60 TL
2024Motorlu bisiklet tipi taşıtların muayene fiyatı927,60 TL
2024Traktör tipi taşıtların muayene fiyatı927,60 TL

*bu rakamlar TÜVTÜRK verileri baz alınarak yazılmıştır, değişmesi halinde sorumluluk TÜVTÜRK’e aittir.

arac-muayene-fiyatlari-2023-3
Araç Muayene Fiyatları 2024

Otomobil sahipleri, ne kadar muayene ücreti ödeyeceğini merak ediyor. Yukarıdaki tablo size referans olacaktır. Ruhsatınızdaki taşıt tipi kısmından ne tür olduğuna bakabilir ve fiyatını hesaplayabilirsiniz.

2024 Yılında Otomobil Araç Muayene İstasyon Fiyatı

Ülkemiz yollarında en fazla taşıt tipi olarak otomobiller bulunuyor. Binek araç sınıfındaki bu taşıtların muayene ücretleri daha makul oluyor. 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle zamlar yürürlüğe girdi. Otomobiller kendi içlerinde farklı sınıflara ayrılsa da ödenecek rakam tek bir kalem üzerinden belirtiliyor. Otomobiller için araç muayene fiyatları 2024 kesimi ise 927,60 TL olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl yani 2023 döneminde bu ücret 507,40 TL’ydi. Yapılan %60’lık zam sonrası rakamlar güncellendi.

DİKKAT: Otomobil sahipleri muayene için önceden randevu alması gerekiyor. Randevu esnasında hizmet bedelini ödemeniz gerekiyor. Ayrıca Motorlubilgiler.com olarak muayene öncesi aracınızın tüm bakımlarını eksiksiz yaptırmanızı öneriyoruz. Bu sayede sorunsuz bir muayene süreci yaşayabilirsiniz.

Motosiklet Araç Muayene Fiyatı 2024

Motosiklet taşıtları, muayene sınıfına giren araçlardır. İki ya da 3 teker motosikletlerin araç muayene fiyatları 2024 açıklandı. İlk 3 yaş üzeri motorların muayenesi 927,60 TL oldu. Önceki yıl 457 TL idi. Fakat yeni zamla birlikte rakamlarda yükseliş yaşandı. Burada önemli olan nokta, motosikletlerin her 2 yıl döngüsünde muayeneye gittiğidir. Gecikme olmaması önerilir. Gecikme halinde ceza işlemi uygulanır.

DİKKAT: Motosiklet taşıtları sıfır satın alındıktan sonraki 3. Yılın sonunda muayeneye gider. Yani sıfır motosikletlerin ilk muayenesi 2. Yıl değil 3. Yılda yapılmaktadır. Planlamanızı bu bilgi doğrultusunda yapabilirsiniz.

2024’te Kamyon Araç Muayene Fiyatı

Kamyon, çekici ve otobüs gibi taşıtlar, büyük araç sınıfına giriyor. Araç muayene fiyatları 2024 daha pahalı miktarda oluyor. Bu yıl %60 zamlı oranla ücretleri güncellendi. 2024’te kamyonet sınıfı taşıtlar 1,821,60 TL muayene bedeli ödeyecek. Çekici ve tanker tipi taşıtlar da bu fiyat dahilinde işlem görecek. Kamyonetlerde muayene süreleri ise her yıl yapılmaktadır. Bazı panelvan tipi araçların da ruhsatında “kamyonet” olarak geçiyor. Sürücüler buna dikkat etmeli ve muayene sürelerini kaçırmamalıdır.

DİKKAT: Kamyonet tipi sıfır araç satın alındıktan sonra ilk yılın sonunda araç muayeneye götürülür. Devamında da her sene tekrarlanır. Bu durum dikkat edilmesi gereken bir nüans olarak not edilmelidir.

Araç Muayenesi Gecikme Cezaları 2024 Yılında Ne Kadar Oldu?

Araç muayene fiyatları 2024 kadar, elbette gecikme hallerinde uygulanan ceza miktarları da bir merak unsuru. Kimi zaman maddi sebeplerden kimi zaman da vakitsel sıkıntılardan dolayı araçların günü dolmasına rağmen muayeneye randevusu alınmıyor ve kontrole sokulmuyor. Bunun için 2024 yılında belirlenmiş bir ceza oranı bulunmaktadır. Öncelikle aracın trafik polisleri tarafından tespiti ile süreç başlar. İlk yakalanmanın ardından polisler araç sahibine 7 günlük muayene ettirme izni verir. Bu 7 içerisinde taşıt muayene edilmez ise maddi para cezası işlemi uygulanır. Bunun da 2024 yılındaki oranı 1,430 TL olarak belirlenmiştir.

DİKKAT: Muayenesiz araçların ilk trafik yakalanmasında araca ceza yazılmaz. Aynı şekilde trafikten de men edilmez. 7 günlük süre verilir. Fakat ikinci yakalanma durumunda hem ceza uygulaması yapılır hem de araç trafikten men edilir. Bu sebeple muayene günlerinizi aksatmamanızı öneriyoruz.

2024 Yılında Araç Muayene Fiyatları Nereden Sorgulanır?

Araç muayene fiyatları 2024 sorgusu yapmak isteyenler linke tıklayarak plaka üzerinden sorgulama yapabilir. Buradan ücretler hakkında bilgi alınabiliyor. Yine aynı şekilde TÜVTÜRK sitesi üzerinden online olarak randevu almak mümkün. Fakat randevu aşamasında sürecin tam anlamıyla işlemesi için araç üzerine herhangi bir trafik borcu olmaması şart. Aynı şekilde taşıtlar vergilerinin de ödenmesi gerekli. Aksi halde TÜVTÜRK sitesinden araç muayenesi için randevu alamaz.

2024 döneminin araç muayene fiyatlarını paylaştık. Yazımızın yorum kısmına rakamlar hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz. Şimdiden keyifli ve sorunsuz bir araç muayene süreci diliyoruz sizlere. İyi günler olsun.

İlginizi çekebilir: Güncel Motorlu Taşıtlar Vergisi 2023 | MTV Ne Kadar Oldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu