Oto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Katalizör Nedir? İptal Edilirse Ne Olur? Katalizör Fiyatları | 2024

Katalitik konvertör her türlü otomobil tipinde bulunur. Tasarımı aracın modeline göre değişse de işlevselliği bakidir. Araçlar insan yaşamını kolaylaştırsa da çevresel açıdan çok da masum olmayabiliyor. Onu sağlıklı ve çevreye duyarlığı hale getiren şey ise katalitik konvertördür. Peki ama katalizör nedir? Ne işe yarar? Arıza belirtileri neler? İptal edilirse ne olur? Tamir fiyatı ne kadar oldu?

Araçlardaki katalizör, toplum içinde katalitik konvertör olarak bilinen önemli bir kara taşı parçasıdır. Motor ile susturucu arasında bulunur. Aracın sürüş esnasında çıkardığı zehirli atık gazları emerek çevreye temiz bir salgılama yapılmasını sağlar. Her otomobil sahibi ve sürücüsü, konvertörler hakkında optimum seviyede bilgi sahibi olması gerekir. Sağlıklı sürüş ve doğa için küçük ama işlevi büyük bir sistem ile karşı karşıyasınız.

Katalitik konvertör her türlü otomobil tipinde bulunur. Tasarımı aracın modeline göre değişse de işlevselliği bakidir. Araçlar insan yaşamını kolaylaştırsa da çevresel açıdan çok da masum olmayabiliyor. Onu sağlıklı ve çevreye duyarlığı hale getiren şey ise katalitik konvertördür. Peki ama katalizör nedir? Ne işe yarar? Arıza belirtileri neler? İptal edilirse ne olur? Tamir fiyatı ne kadar oldu?

katalizor-2
Katalizör

Araçlarda Bulunan Katalizör Nedir?

Kara taşıtların tamamında bulunan, motordaki yanma sırasında ortaya çıkan zehir atıkların, egzoz yoluyla doğaya salınımını emerek riski ortadan kaldıran sisteme katalizör denir. Otomotiv dünyasında katalitik konvertör ismiyle de sık anılır. Motordaki yanma sonucu ortaya belli oranda bir atık madde çıkar. Bu madde, içeriğindeki bileşenler itibariyle çevreye zararlıdır. Otomotiv üreticileri de sorunu minimum seviyeye çekmek için katalitik konvertör sistemini geliştir. Bu sayede insanoğlu kendi ihtiyaçlarını görürken doğayı da koruyabiliyor.

Katalizör içerisinde bulunan özel materyaller bulunur. Bunlar, rodyum, platin ve paladyum materyalleridir. Zehir atıklar ile kimyasal tepkimeye girer ve zararlı olan maddeler ortadan kaldırılır. Kendisi değişmese de tepkimeye girdiği maddeleri değiştirebilen bir güce sahiptir. Avrupa standartlarına göre tüm otomobillerde mutlaka bulundurulması zorunludur. Aksi halde sıfır araç satışı yapılması mümkün değil.

katalizor-3

Katalizör Ne İşe Yarar?

Aracın ilk çalıştırıldığı andan durduğu ana kadarki süreçte motor kısmından ciddi oranda zehir gaz atılımı olur. Kir bir dumandır bu. Fakat bu zehri doğrudan doğaya iletmemek için egzoz çıkışından önce katalizör sistemi bulunmaktır. Burada tabir yerindeyse gaz, zehrinden arındırılır ve doğaya bu şekilde salınır. Temel işi tepkime ve sonucunda temizlik elde etmektir.

Arızalı Katalizör Temizleme Yöntemi

Arızalı ya da performansı düşmüş bir katalizör, temizleme yöntemiyle kısmen kurtarılabiliyor. Kısmen diyoruz çünkü temizleme yöntemi ile %100 verim alındığına dair bilimsel bir veri yok. Yetkili servisler de zaten genelde bu işlemi yapmıyor. Özel oto sanayi servislerinde gerçekleşen bir uygulama türüdür. Katalitik konvertör sökülür ve özel kimyasallar vasıtasıyla temizleme işlemi yapılır. Fakat bunun kesin çözüm olacağının bir garantisi olmadığını belirtelim. Belli bir süre işe yarasa da ilerleyen periyotta yine aynı sorunsalları ortaya çıkarma ihtimali yüksektir.

katalizor-4

İstanbul’da Katalizör Temizleyen Yer

Genelde egzoz tamir ve bakım servislerinde bu işlem yapılıyor. İstanbul’da 40’tan fazla katalitik konvertör temizliği yapan servis var. GNC Egzoz Kaynarca’daki şubesiyle tavsiye edebileceğimiz bir deneyime sahip.

Ankara’da Konvertör Temizleyen Yer

Ankara bölgesinde katalizör temizliği yapan yer bulmakta zorluk çekenler için Yüksek Oto Egzoz servisini önerebiliriz. Deneyimli ve işin ehli bir yer. Ayrıca sadece temizlik değil ürün değişimi konusunda da işin hakkını veriyorlar. Kullanıcı memnuniyetinin yüksek olduğunu tespit ettik.

İzmir’de Konvertör Temizleyen Yer

İzmir bölgesinde katalitik konvertör temizliği yapan yerler arasında Bodur Egzoz, Temiz Egzoz ve Volkan Egzoz servislerini tercih edebilirsiniz. Yetkili servislerin bu işlemi yapmadığını da unutmayınız. Muhakkak sanayide özel bir egzoz hizmeti veren yere gitmeniz gerekiyor.

Araçta Katalizör Arızası, Belirtileri ve Tamiri Hakkında Bilgiler

Katalizör sistemi, belli aralıkta ve sıklıkta arıza yapabiliyor. Ne zaman arızalanacağı ya da değişimin ne zaman yapılacağı için net bir veri yok. Fakat deneyimli ustalar her 100 bin kilometre kullanımın ardından bu sistemin kontrol edilmesi ve duruma göre değiştirilmesini öneriyor. Arızaya sebep veren temel unsur ise parça içerisindeki tıkanmalar ya da donmalardır. Ayrıca porselen peteklerin çatlaması da ciddi bir arıza sebebidir. Kimi zaman da sistem içerisinde bulunan kimyasallar, tepkime özelliğini kaybedebiliyor. Peki ama katalizör arızasının en sık görülen belirtileri nelerdir? İşte yanıtı…

  • Katalitik konvertör arızasında egzoz kısmından kötü kokular gelmeye başlar.
  • Yakıt tüketiminde gözle görülür bir artış yaşanır. Ortalama %20’den fazla yakıt artışı yaptığı tespit edilmiştir.
  • Motor gücü düşer. Kötü gazlar motorun içine tekrar dönüştüğü için çekiş gücünde ciddi azalmalar gözlemlenir.
  • Sistem içerisindeki porselenlerden bir ya da birden fazlası kırılırsa, aracın arka egzoz kısmından takırtı sesleri gelmeye başlar. Bu ses net olarak sürücü tarafından duyulabilmektedir.
  • Yeni nesil otomobil tasarımlarda katalizör arızaları, arıza ekran gösterge panelinden de anlaşılabiliyor. Arıza ekranın ışık yanıyorsa bu ciddi bir soruna işaret olabilir.

Katalizör İptal Edilirse Ne Olur?

Araçların fabrika çıkışlı versiyonlarında kimi zaman sürücüler bazı sistemleri kapatarak ya da iptal ederek daha fazla verim almak istiyor. Katalizör iptali de bunlardan birisidir. Fakat bu doğru bilinen bir yanlıştır. Otomotiv uzmanlarının ortak görüşü, katalitik konvertör iptali sanıldığı gibi araç performansını, motor gücünü ya da çekişini olumlu etkilemez. Hatta halk arasında sıkça dile getirilen “katalizör iptal edilirse yakıt tüketimi de azalır” gibi bir inanış kesinlikle yanlıştır. Hepsinin dışında doğaya ciddi bir zarar verileceği de unutulmamalıdır.

Yetkili servisler katalitik konvertör iptal işlemini yapmaz ve bunu politika gereği tasvip etmez. Ama günümüzde oto sanayilerde bu işlem sık gerçekleştiriliyor. Egzoz kısmından bu süzgeç diyebileceğimiz sistem sökülüyor ve zararlı atıklar doğrudan dışarı atılıyor.

Güncel Katalizör Fiyatları 2024 Listesi

Aracında katalitik konvertör arızası yaşayanların merakla beklediği katalizör fiyatları 2024 oranı belli oldu. Ortalama 700 – 1,000 TL arasında bir maliyetle sistemi yenilemeniz mümkün. Temizleme maliyeti ise 200 TL’den başlar. Ayrıca 2024 yılında bu fiyatlara ortalama %40 da zam gelmesi söz konusudur. İyi günler.

2024 yılında arızalı katalizör değiştirmek için parça fiyatı:

TARİHKATALİZÖR PARÇA DEĞİŞİM YERİSIFIR FİYATIİKİNCİ EL FİYATI
2024İstanbul’da Katalitik Konvektör779 TL – 989 TL250 TL – 300 TL
2024Ankara’da Katalitik Konvektör749 TL – 949 TL200 TL – 250 TL
2024İzmir’de Katalitik Konvektör779 TL – 989 TL250 TL – 300 TL
2024Aydın’da Katalitik Konvektör749 TL – 949 TL200 TL – 250 TL
2024Adana’da Katalitik Konvektör779 TL – 989 TL250 TL – 300 TL
2024Konya’da Katalitik Konvektör749 TL – 949 TL200 TL – 250 TL
2024Kayseri’de Katalitik Konvektör779 TL – 989 TL250 TL – 300 TL
2024Sivas’ta Katalitik Konvektör749 TL – 949 TL200 TL – 250 TL
2024Trabzon’da Katalitik Konvektör779 TL – 989 TL250 TL – 300 TL
2024Rize’de Katalitik Konvektör749 TL – 949 TL200 TL – 250 TL
2024Muğla’da Katalitik Konvektör779 TL – 989 TL250 TL – 300 TL
2024Yozgat’ta Katalitik Konvektör749 TL – 949 TL200 TL – 250 TL

 

Araçtaki Katalizör Arızalanır mı?

Evet, araçtaki katalizör arızalanabilir. Katalizör, aracın egzoz sistemine entegre edilmiş önemli bir bileşendir ve genellikle egzoz gazlarının zararlı bileşenlerini azaltmak için kullanılır. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı katalizör arızalanabilir:

  1. Fiziksel Hasar: Araç altı darbeleri, çarpma veya kaza gibi durumlar, katalizörde fiziksel hasara neden olabilir. Bu durumda katalizörün yapısı bozulabilir veya delinmeler oluşabilir.
  2. Tıkanma: Katalizörün içindeki tıkanıklık, egzoz gazlarının akışını engelleyebilir. Bu, aracın performansını düşürebilir ve egzoz sistemi basıncını artırabilir.
  3. Zararlı Madde Birikimi: Yanlış yakıt kullanımı veya araç bakımının ihmal edilmesi durumunda, katalizörün içinde zararlı maddeler birikebilir. Bu da katalizörün etkinliğini azaltabilir veya tamamen tıkanmasına neden olabilir.
  4. Egzoz Sistemi Problemleri: Egzoz sistemindeki diğer bileşenlerin arızalanması, katalizörün de zarar görmesine neden olabilir. Örneğin, oksijen sensörü arızası, katalizörün etkinliğini azaltabilir.
  5. Yüksek Sıcaklık: Sürekli yüksek sıcaklık altında çalışan bir motor, katalizörün erimesine veya zarar görmesine neden olabilir.

Katalizör arızalandığında, araç performansı düşebilir, egzozdan anormal sesler gelebilir ve araçtan kötü bir koku yayılabilir. Katalizör arızası belirtileri fark edildiğinde, aracın bir tamirhane veya yetkili servis tarafından kontrol edilmesi ve gerekli onarımların yapılması önemlidir.

İlginizi çekebilir: Günel Periyodik Araç Bakım Fiyatları 2023 | Ne Kadar Oldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu