Güncel

Martı TAG Nedir? Martı TAG Nasıl Kullanılır? TAG Fiyatları | 2024

Teknolojinin gelişmesiyle toplumları ulaşım ve yolculuk anlayışları da değişime uğruyor. BlaBlaCar uygulaması çok uzun yıllardır paylaşımlı yolculuk konusunda lider bir uygulamaydı. Fakat 2023 yılı itibariyle Martı firmasının piyasaya sürdüğü TAG uygulaması, bu seyahat tipini çok başka bir boyut kazandırıyor. Peki ama Martı TAG nedir? Martı sürücüsü nasıl olunur? TAG ücretleri 2023/2024 yılında ne kadar oldu? İşte detaylar…

Martı TAG yani “Tek Araçla Gidelim” sistemi son dönemin en merak edilen taşımacılık yöntemlerinden birisi şüphesiz. Şehir içi yolculuklarda hem ulaşım sürelerini kısaltacak hem de hesaplı yolculuğu mümkün kılacak olan TAG sistemi, İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde yoğun ilgi görüyor. Aracında boş koltuk olan bireyler, aynı güzergaha gitmek isteyenleri otomobilinde misafir ederek ortak bir yolcuğu deneyimliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle toplumları ulaşım ve yolculuk anlayışları da değişime uğruyor. BlaBlaCar uygulaması çok uzun yıllardır paylaşımlı yolculuk konusunda lider bir uygulamaydı. Fakat 2023 yılı itibariyle Martı firmasının piyasaya sürdüğü TAG uygulaması, bu seyahat tipini çok başka bir boyut kazandırıyor. Peki ama Martı TAG nedir? Martı sürücüsü nasıl olunur? TAG ücretleri 2024 yılında ne kadar oldu? İşte detaylar…

marti-tag-nedir-1
Martı TAG Nedir?

Martı TAG Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Seyahat ve yolculukta paylaşım ekonomisini oluşturmak amacıyla kurulan, sürücülerin araçlarına misafir yolcu alarak yakıt tasarrufu sağladığı ve trafikte rahatlatmayı hedefleyen uygulamaya Martı TAG denir. TAG kavramının açılımı “Tek Araçla Gidelim” olarak belirlendi. Mobil TAG uygulaması üzerinden belli koşullara bağlı olarak sürücüler araç paylaşımı yapacak. Örneğin bir TAG sürücüsü iseniz, gittiğiniz güzergah üzerinde arabanıza bir yolcu alacak ve dilerseniz bu hizmetten ücret de talep edeceksiniz. Şu an için İstanbul şehir içi sınırlarında uygulanıyor. Kısa süre sonra Şehirler arası yolculuklarda da TAG sisteminin kullanılması bekleniyor.

TAG hizmetinden Martı firması herhangi bir gelir elde etmiyor. Yani komisyon ya da maddi bir kazanç sağlamıyor. Sürücü ile yolcu arasındaki anlaşma esasına dayalı bir yolculuk modelidir. Firmanın bu sistemi kurmasındaki amaç hem metropol şehirlerindeki trafik oranını düşürmek hem de doğaya daha az egzoz emisyonu salgılanması mümkün kılmak.

marti-tag-nedir-2
Martı TAG Nedir?

Martı TAG uygulaması ile Blablacar uygulamasını aynı nitelikte görebilirsiniz. Fakat TAG sürücüsü olmak, Blablacar sistemine göre çok daha zor. Yani, araç seçimi yaparken sürücülerin daha nitelikli olacağını insanlar biliyor. Böylece TAG ile yolculuk yapmak gerek kadın gerekse de erkek bireyler için çok daha güvenli hale dönüşüyor. Bu tür ortak paylaşımlı seyahatlerde kişilerin en büyük çekincesi şüphesiz güvenlik. Özellikle kadın yolcular, tanımadığı kişilerin aracına binerken hayli tedirgin olabiliyor. Bu tür sorunsalları kaldırmak için TAG uygulaması şoför seçiminde çok titiz davranıyor.

TAG sürücüsü seçimini güvenli kılan uygulama özellikleri:

 • Sürücünün profil resmini görebiliyorsunuz.
 • Sürücünün geçmişte yaptığı yolculuklardaki müşteri puanlarını görebiliyorsunuz.
 • Daha önce bu TAG sürücüsü ile yolculuk yapmış kişilerin yorumlarını okuyabiliyorsunuz.
 • Sürücünün nitelikleri hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

a)      Martı TAG Sürücüsü Nasıl Olunur?

Martı firmasının son teknolojik atılımlarından biri olan TAG uygulamasında sürücü olmak için bazı nitelikleri karşılamak ve istekleri tamamlamak gerekiyor. Herkes TAG sürücüsü olamaz. Martı, sürücü adaylarının doğru kişiler olduğundan emin olmak için birtakım belgeler istiyor. Bu belgeler sonrasında eğer onaylanırsa kişi TAG sürücüsü olabiliyor. Eğer siz de Martı TAG sürücü adayı olmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

Martı firmasının TAG uygulamasında sürücü olmak için yapılması gerekenler:

 • Apple Store ya da Google Play üzerinden TAG uygulamasını indirin.
 • Martı firmasının sizden istediği belgeleri sisteme yükleyin.
 • Aracınızın onaylanmasını bekleyin. (3 ila 15 gün arası sürebiliyor)
 • Hesabınız onaylanınca arabanızı paylaşıma açın.
 • Uygulama üzerinden yol arkadaşı alın ve gelir elde etmeye başlayın.

Yukarıda işlemleri tamamlayan her kişi TAG sisteminde sürücü olabiliyor. Ehliyet sahibi olmak ve en az 3 yıllık deneyim de önemli bir kriter. Ayrıca sicilinde de alkollü araç kullanma gibi durumların olmaması onaylanmak için önemli bir kriterdir. TAG firması, sürücü başvurularını iptal etme hakkını gizli tutuyor.

b)      Martı TAG Ne İşe Yarar?

TAG sisteminde kayıtlı sürücülerin gittiği rotaya seyahat etmek isteyenler, bu kişilerin araçlarını binerek yolculuk maliyetlerini paylaşabilir. Ucuz yolculuk imkanını sunan TAG bu konuda oldukça iyi işe yaradığı söylenebilir. Büyükşehirlerdeki trafik sorununu büyük oranda bitirme mottosuyla Martı bu projeye yoğun önem veriyor.

c)      Martı TAG Kullanmak Yasal mı?

TAG uygulamasını kullanan üçüncü kişiler için bu hizmet tamamen yasal ve güvenlidir. Hiçbir yasa dışı uygulama içinde bulunulmaz. Fakat Martı, yolculuk esnasında oluşabilecek hiçbir problemden kendini mesul tutmaz. Yani kullanıcılar yasal prosedürleri kabul ederek bu hizmetten faydalanıyor. Sürücü ile yolcu arasındaki para alışverişinin de yasal olduğunu belirtiyor Martı. Şu an için kanunda bu tür bir düzenlenme olmadığı belirtiliyor.

Martı TAG Kullanma Rehberi 2024

Martı TAG hizmeti almak isteyen kullanıcılar için süreç, sürücü olmaya göre çok daha kolay. TAG sistemini kullanabilmek için öncelikle Martı kullanıcısı olma şartı aranıyor. Yani Martı’ya abone olunmadan TAG kullanılamaz. Bunun için de resim, bilgi paylaşımı ve kredi kartı bilgilerini yükleme gibi adımlar var. Sonrasındaki adımları paylaşıyoruz.

Martı TAG kullanmak için yapılması gerekenler:

 • Martı uygulamasını açın ve üyeliğinizi doğrulayın.
 • TAG sekmesine basın.
 • Gitmek istediğiniz adresi seçin.
 • Sürücüyle eşleşme yapınca da yolculuk başlıyor.
 • Sürücü ile başta anlaşılan katkı payını yolculuk sonrasında nakit olarak veriyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Güncel Yediemin Otopark Ücreti 2023 | Cezası Ne Kadar Oldu?

Güncel Martı TAG Fiyatları 2024 Listesi

Martı TAG 2024 yılında ücretsiz olarak açıklandı. Yani Martı firması TAG ile yapılan hiçbir yolculuktan komisyon, ödeme ya da üyelik bedeli gibi bir ücret talep etmiyor. Fakat sürücü ile yolcu arasında, mesafeye göre bir katkı payı belirleniyor. Yolculuk bitiminde de bu para nakit ödeniyor. Martı TAG yolculuklarında henüz kredi kartı ile ödeme yapılmamaktadır. Ayrıca TAG ile yolculukların fiyatı mesafeye, arabaya ve sürücüye göre değişir. Örneğin Kadıköy Beşiktaş arası bir TAG yolculuğu için 150 TL’ye de anlaşmak mümkünken 200 TL isteyen sürücü de olabilir.

marti-tag-3
Martı TAG

2024 yılında kısa mesafeli TAG kullanımları için ödenecek ücret 50 TL’den başlıyor. Bu rakam uzun mesafede 300 TL – 400 TL gibi bir seviyeyi görebiliyor. İndi bindi gibi bir bedel yok. TAG fiyat anlaşması sürücü işle yolcu arasındaki diyaloğa bağlı. 2024 yılında da en ucuz Martı TAG fiyatının 100 TL’ye çıkması beklenen bir şey.

İstanbul’da Martı TAG Var mı?

Martı TAG hizmetinin ilk başlangıç yeri olarak İstanbul seçildi. Şu an için TAG hizmeti sadece İstanbul şehrinde veriliyor. 2024 verilerine göre aktif 586 TAG sürücüsü var. Bu rakam her geçen gün artış gösteriyor. Kolaylıkla gideceğiniz adrese ucuz ve maliyeti düşük bir sürücü bulabiliyorsunuz.

Ankara’da Martı TAG Var mı?

2024 yılı itibariyle Ankara bölgesinde Martı TAG hizmeti verilmemektedir. Bu hizmet sadece İstanbul şehri için geçerli. Fakat 1 yıl içerisinde Ankara’da da bu uygulamanın başlatılması muhtemel görünüyor.

İzmir’de Martı TAG Var mı?

Şu an için İzmir’de Martı TAG uygulaması kullanılmıyor. Fakat İstanbul’dan sonra hizmete alınacak sıradaki şehir olarak İzmir gösteriliyor. 6 ay içerisinde İzmir bölgesinde de TAG çağırabileceksiniz.

 

İlginizi çekebilir: Rot Başı Nedir? Rot Başı Arızası Belirtileri ve Fiyatı 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu