Oto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Viraj Demiri Nedir? Viraj Demiri Arızası, Belirtisi, Fiyatı | 2024

Kara taşıtlarında 2 adet viraj denge çubuğu bulunuyor. Biri ön iki tekerler arasındayken diğeri de arka iki tekerlek arasındadır. Kolay arıza yapan bir sistem değil. Fakat 100 bin kilometreyi geçmiş her araç risk gurubuna dahil edilir. Peki ama otomobillerdeki viraj çubuğu nedir? Bu çubuk ne işe yarar? Arızalanırsa hangi belirtilerden anlaşılır? Viraj denge çubuğu tamir fiyatı ne kadar? Ustalar yanıtlıyor…

Viraj demiri, araç viraj alırken ortaya çıkan yanlamaların önüne geçen ve çok uzun yıllardır otomotiv sektöründe kullanılan teknolojidir. Araç şasesine bağlı bulunan parçadır. Viraj denge çubuğu ismiyle de sürücüler tarafından bilinir. Yanal hızlanmaları koordine ederken aynı zamanda rulo açısını da minimize ediyor. Usta sürücülerin ve araç sahiplerinin yakından tanıması gereken bir parça olup, arıza belirtilerinin de iyi gözlemlenmesi şart. Çünkü Viraj denge çubuğu arızası ciddi bir problemdir.

Kara taşıtlarında 2 adet viraj denge çubuğu bulunuyor. Biri ön iki tekerler arasındayken diğeri de arka iki tekerlek arasındadır. Kolay arıza yapan bir sistem değil. Fakat 100 bin kilometreyi geçmiş her araç risk gurubuna dahil edilir. Peki ama otomobillerdeki viraj çubuğu nedir? Bu çubuk ne işe yarar? Arızalanırsa hangi belirtilerden anlaşılır? Viraj denge çubuğu tamir fiyatı ne kadar? Ustalar yanıtlıyor…

viraj-demiri-1

Araçta Bulunan Viraj Demiri Nedir?

Otomobillerde ön ve arka olmak üzere 2 adet bulunan, virajda aracın yanal devrilmesini, savrulmasını önleyen, özetle “denge çubuğu” olarak ifade edilen parçalara viraj demiri denir. Otomotiv dünyasında “viraj denge çubuğu”” ismiyle de çok sık anılır. Z rot vasıtasıyla iki tekerin bağlı olduğu süspansiyonları birbirine entegre eder.

Viraja girildiğinde aracın öz kütlesi dışa doğru kayma eğilimindedir. Bu da bir tekerin az diğer tekerin ise fazla yük binmesine, hatta yerden temasının kalkmasına bile sebep olabiliyor. Otomotiv mühendisleri de bu ciddi sorunsalı viraj demiri çubuğunu geliştirerek çözdü. Virajda ortaya çıkan güç her iki tekere de eşit miktarda dağıtılmaktadır.

viraj-demiri-nedir
Viraj Demiri Nedir?

Viraj Demir Çubuğu Ne İşe Yarar?

Temel görevi yanal atımı önlemektir. Virajlarda aracın bir tekerine aşırı güç biner. Viraj gende çubuğu bu gücü boşta kalan diğer tekere de iletir. Böylece aracın kütlesi eşit bir şekilde lastiklere iletilmektedir. Özetle, bu çubuk parçası olmaz ise, araç virajda yan takla atar.

Viraj Demiri Arızası ve Belirtileri

Viraj denge çubuğu arızası sık yaşanmasa da ortaya çıktığında sürüş güvenliğini riske atan sorunsalı yaratır. Arızanın olup olmadığını ise temel belirtiler ile anlamak mümkündür. Ön ya da arka süspansiyon kısmından ses gelir. “Tak tak” şeklide çıkan demir sesi, en temel viraj demiri lastiği arıza belirtisidir. Ayrıca yol tutuşunda yalpalamalar ve direksiyonda sertleşmeler gibi belirtiler de kaçınılmazdır.

Güncel Viraj Demiri Fiyatları 2024 Listesi

2023 yılında viraj denge çubuğunun parça fiyatı 1,280 TL’den başlıyor. Değişim işçilik ücreti ise 250 TL seviyesinde. Otomotiv sektöründe her gün fiyatlar değişiyor. Buna göre 2024 yılında Viraj demiri fiyatlarının 1,500 TL’den başlaması bekleniyor.

2024 yılında güncel viraj demiri fiyat tablosu:

TARİHVİRAJ DEMİRİ MODELİPARÇA FİYATIDEĞİŞİM FİYATI
2024Kartal Şahin arabalar için1,300 TL – 1,800 TL250 TL – 400 TL
2024Albea Palio Siena arabalar için1,280 TL – 2,400 TL280 TL – 500 TL
2024Ford Connect arabalar için1,300 TL – 1,800 TL250 TL – 400 TL
2024Skoda Fabia arabalar için1,280 TL – 2,400 TL280 TL – 500 TL
2024Fiat Fiorino arabalar için1,300 TL – 1,800 TL250 TL – 400 TL
2024Renault Megane arabalar için1,280 TL – 2,400 TL280 TL – 500 TL
2024Renault Clio arabalar için1,300 TL – 1,800 TL250 TL – 400 TL
2024Toledo arabalar için1,280 TL – 2,400 TL280 TL – 500 TL
2024Ford Transit arabalar için1,300 TL – 1,800 TL250 TL – 400 TL
2024Ducato arabalar için1,280 TL – 2,400 TL280 TL – 500 TL

 

Viraj Demiri Ne Zaman Değiştirilir?

Viraj demiri, aracın direksiyon ve süspansiyon sistemlerinde önemli bir parçadır. Bu parça, aracın virajlarda dengeli bir şekilde dönmesini sağlar. Viraj demiri ne zaman değiştirilir, genellikle birkaç faktöre bağlıdır:

  1. Aşınma ve Yıpranma: Viraj demiri, normal kullanım sürecinde aşınır ve yıpranır. Eğer aracınızın direksiyonunda veya süspansiyonunda hissedilir bir oynama varsa veya direksiyonunuzun dengesi bozulmuş gibi hissediliyorsa, viraj demiri aşınmış olabilir ve değiştirilmelidir.
  2. Süspansiyon Parçalarının Değiştirilmesi: Aracın süspansiyon parçalarının değiştirilmesi gerektiğinde, viraj demiri de bu değişim sürecine dahil edilebilir. Örneğin, amortisörlerin veya süspansiyon kollarının değiştirilmesi durumunda, viraj demiri de kontrol edilmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir.
  3. Kaza veya Çarpma: Bir kaza durumunda veya araca ağır bir çarpma aldığında, viraj demiri zarar görebilir. Bu durumda, viraj demiri kontrol edilmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir.
  4. Oto Servis İncelemesi: Aracınızı düzenli olarak bir oto servise götürerek direksiyon ve süspansiyon sistemlerinin kontrol edilmesi önemlidir. Profesyonel bir mekanik, viraj demirinin durumunu değerlendirerek gerekirse değişimini önerir.

Genel olarak, viraj demiri aşınma, yıpranma veya hasar gördüğünde değiştirilmelidir. Aracınızın direksiyon veya süspansiyon sisteminde herhangi bir sorun fark ederseniz, bir oto servisine danışarak durumu kontrol ettirmeniz ve gerekli onarımları yaptırmanız önemlidir. Bu, aracınızın güvenliği ve sürüş konforu açısından önemlidir.

İlginizi çekebilir: Güncel Otoyol Hız Sınırları 2023 | Otobanda Kaç KM Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu