Kurulum & MontajOto AksesuarOtomobil Arızaları

Araba Kapı Kolu Tamiri Nasıl Yapılır? Parça Fiyatı | 2024

Dış kapı kolları, otomobillerde en sık kullanılan parçalardan biri olduğu için, sık olarak arıza yaşanması da doğaldır. Yüksek teknolojik kollardaki arızalarda genelde tamir zordur. Bunun yerine sıfır parçasının değişimi yapılır. Fakat eski ve orga segment arabaların kolları arızalanırsa, oto servislerde tamiri mümkündür. Kilit mekanizması içerisinde soruna sebep olan yer tespit edilir ve o kısım tamir edilir.

Sık kullanım sebebiyle arızalana araba kapı kolu tamiri ile çözülebiliyor. Arabalarda hem iç hem de dış kısımda kapı kolları bulunur. Otomobile giriş çıkış işlemlerinde bu aksesuarlar kullanılır. Keza, aracın güvenliği ve kilit sistemi de bu mekanizmalara sahiptir. Bu parçaların türü, arabaların tasarımına göre farklılık gösterir. Genel olarak kolu açmak için belli bir fiziksel güç uygulanırken, yeni nesil teknolojilerde temas etmeden de açılan kapıl kolları üretilmektedir. Peki ama oto kapı kolu tamiri nasıl yapılır? Parça fiyatı ne kadar? İşte detaylar…

Dış kapı kolları, otomobillerde en sık kullanılan parçalardan biri olduğu için, sık olarak arıza yaşanması da doğaldır. Yüksek teknolojik kollardaki arızalarda genelde tamir zordur. Bunun yerine sıfır parçasının değişimi yapılır. Fakat eski ve orga segment arabaların kolları arızalanırsa, oto servislerde tamiri mümkündür. Kilit mekanizması içerisinde soruna sebep olan yer tespit edilir ve o kısım tamir edilir.

araba-kapı-kolu-tamiri-1
Araba Kapı Kolu Tamiri

Araba Kapı Kolu Tamiri Hakkında 2024

Ford, Mercedes, Fiat, Renault, Citröen, BMW ya da diğer arabaların tamamında araba kapı kolu bulunur. Araç modeli ne olursa olsun her türlü arızanın çözümü mümkündür. Uzmanlar genelde bu parçalarda yaşanan sorunların sıfır parça değişimi ile çözülmesini tavsiye ediyor. Zira tamir ya da onarımın kullanımı çok uzun sürelere dayanmamaktadır.

Kolların tamiri olarak önce yağlama işlemi uygulanır. Zira iç aksandaki paslanmalardan dolayı sürtünme ve performans kayıpları olabiliyor. Fakat bazı arızalarda kapı kolu yağlama ile %100 çözüm yapılamamaktadır. Burada sıfır parça değişimi öne çıkar. 2 tür parça satılır. Biri ikinci el çıkma kapı kollarıdır diğeri de sıfır orijinal parçalardır. Bu uygulamalar sayesinde araba kapı kolu tamiri gerçekleştirilir.

araba-kapı-kolu-tamiri-2
Araba Kapı Kolu Tamiri

Araba Kapı Kolu Neden Arızalanır?

Araba kapı kolları, sık kullanılan parçalar olduklarından zamanla çeşitli nedenlerle arızalanabilir. Birincil nedenlerden biri, mekanik aşınmadır. Kapı kolları, sürekli açma ve kapama işlemleri sırasında iç mekanizmalarının yıpranması veya gevşemesiyle zamanla işlevlerini kaybedebilir. Özellikle düşük kaliteli malzemelerden üretilmiş kollar, daha çabuk aşınır ve kırılabilir. Ayrıca, sert darbeler veya kazalar sonucunda kapı kolu mekanizması zarar görebilir, bu da kolun düzgün çalışmamasına neden olur. Korozyon ve paslanma da kapı kollarının arızalanmasında önemli bir faktördür; nemli ve tuzlu koşullar, özellikle metal parçaların zamanla paslanmasına yol açar ve bu da mekanizmanın tıkanmasına veya kırılmasına neden olabilir. Elektronik kapı kollarında ise, elektriksel bağlantılardaki sorunlar veya devre kartındaki arızalar, kolun çalışmamasına sebep olabilir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde, araba kapı kollarının zamanla arızalanması kaçınılmaz hale gelir ve bu da sürücüler için rahatsızlık verici bir durum yaratır.

Güncel Araba Kapı Kolu Fiyatları 2024

Sıfır araba dış kapı kolu fiyatı 2024yılında 100 TL’den başlıyorken keza tavan olarak da 1,000 TL’yi görebiliyor. Arabanın segmenti, kollarının da maliyetini belirliyor. BMW ve Mercedes gibi markaların kapılarının kolları pahalı oluyor.

2024 yılı araba kapı kolu fiyat tablosu:

TARİHARABA KAPI KOLU MODELLERİFİYATI
2024Renault Megane 3 için MK3 III kapı kolu fiyatı90 TL – 200 TL
2024Araba siyah iç kapı kolu Hyundai Matrix Lavita150 TL – 250 TL
2024KIA Cerato Spectra için krom araba kapı kolu250 TL – 400 TL
2024Araba Kapı Kolu Koruyucu Film Boya Çizik Önleyici150 TL – 250 TL
2024Araba kapı kolu kapağı Trim için BMW 3 4 5 6 7 serisi1,000 TL – 1,200 TL
2024Araç Araba Kapı Kolu Araç Sticker Yapıştırma 8Ad100 TL – 150 TL
2024Seat Ibiza için MK3 6L parlak siyah krom araba kolu200 TL – 300 TL
2024Için Toyota 4 Runner 4 koşucu kapı kolu300 TL – 400 TL
2024Ön sol bej siyah kahverengi araba iç F10 kapı kol120 TL – 200 TL
2024CMT Araba Araç Kapı Kolu Koruma Filmi25 TL – 50 TL

*bu fiyatlar bilgilendirme amaçlıdır.

Çıkma yani 2. El oto kapı kolu satın almak maliyeti düşüktür. Ancak uzmanlar her zaman sıfır kol takılması hususunda hemfikir. Zira çıkma parçaların ömrü oldukça kısa olabiliyor ve daha fazla maliyet çıkarıyor araç sahibine. Fiyatların değişmesi halinde sizleri bilgilendireceğiz. Bizlere de yorum kısmında bilgi verebilirsiniz. Teşekkürler.

İlginizi çekebilir: Güncel Egzoz Fiyatları 2023 | Oto Egzoz Ne Kadar Oldu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu