Araç BakımOto Yedek ParçaOtomobil Arızaları

Araç Motor Suyu Neden Eksilir? 4 Temel Su Eksilme Sebebi

Otomobillerin farklı aksanlarında su ekilmeleri yaşanabilir. Araç motor suyu neden eksilir? sorunsalı da sürücülerin sık karşılaştığı bir durumdur. Motor suyunun azalması normal bir durum değildir. Hatta hararet yokken su eksiliyorsa ciddiye alınması gereken bir durumla karşı karşıyasınız anlamına geliyor. Gazlı, benzinli ya da dizel araba neden su kaynatır? Araba neden 1 litre su eksiltiyor? araştırmalarını yapanlara rehber olması için bu yazıyı hazırladık.

Arabaların verimli ve en iyi performansta çalışması için, motor aksanında herhangi bir olağan dışı durum oluşmaması gerekiyor. Yani “arabamda su eksiliyor” durumunu normal karşılamamak gerekiyor. Evet, belki su ekleyerek kullanıma sorunsuz devam edebilirsiniz. Ancak radyatörde oluşan bir hasar, ilerleyen süreçte daha ciddi sorunları yaratabilir. Peki ama araç motor suyu neden eksilir? İşte uzmanından yanıtlar…

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç motorunda su eksilmesi, diğer adıyla motor su kaynatması probleminde odaklanılması gereken yer radyatör kısmı olmalıdır. En belirgin sebebi, radyatör borularında çatlak ya da kırık olmasıdır. Borularda tahribat sebebiyle ufak ufak su sızıntıları olabiliyor. 10 yaşından büyük araçların bu problemler ile karşılaşma ihtimali yüksektir. Oto servislerde radyatör kontrolü yapılır ve su kaçağını önleyecek uygulamalar yapılır. Sorun basitçe giderilir. Ama öncesinde araç motor suyu neden eksilir? sorusunun yanıtı bulunmalı. Yani arıza tespiti yapılmalı. En çok karşılaşılan 4 arıza senaryosunu aşağıya yazıyoruz.

arac-motor-suyu-neden-eksilir-1
Araç Motor Suyu Neden Eksilir

a)      Radyatör Üst Kapağı Yanmış Olabilir

Araçlarda uzun süreli kullanım sebebiyle radyatör üst kapağı contası yanıkları oluşabiliyor. Bu conta yanığı sebebiyle motor suyunda sürekli bir eksilme ve azalma meydana gelebiliyor. Su kaynatma arızasında ustalar genelde ilk önce bu kısma odaklanmaktadır. Basit bir yedek parça değişimi ile sorun giderilmektedir. 300 TL ile 500 TL arası bir maliyet çıkabilir. Yanık contanın tamiri mümkün değil. Mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

b)      Radyatörden Su Sızdırması Olabilir

Araç motor suyu neden eksilir? sorusunun önemli bir yanıtı da radyatörden su sızdırması durumlarıdır. Radyatör kaçakları sus sızdırmaya sebep olur. Bu da suyun tamamen bitmesine ve motora zarar verme ihtimalini doğurmaktadır. Ciddiye alınması gereken bu arıza için oto servislere gidilmesinde fayda var. Kaçak bölgesi özel cihazlar ile tespit ediliyor. Sonra da kaça giderici parçalar ile soruna müdahale ediliyor. Ortalama onarım maliyeti de 300 TL ile 1,000 TL arasındadır.

c)      Radyatördeki Boru Bağlantılarının Gevşemesi

Radyatör üst kapak contası yanığı ve su sızdırmaları seçenekleri dışında önemli bir sebep de boru bağlantılarının gevşemesi olabilir. Radyatör tesisatında çok sayıda boru bulunuyor. Yine bu borularda birçok bağlantı noktası bulunmaktadır. Bu bağlantı noktaları bazen kaçak ve sızdırmaya sebep oluyor. Çünkü gevşeme yaşanmaktadır. Oto servislere giderek radyatör bağlantı noktalarındaki gevşemeleri sıktırabilirsiniz. Düşük maliyetli bir işlemdir ve 500 TL ile 1,500 TL arası ödeme yaparsınız.

d)      Motorun Su Hortum Kısmında Delik Olabilir

Yukarıda saydığımız problemlerden hiçbiri yok ise ve araç motor suyu hala sürekli eksiliyorsa son olarak su hortumlarına bakılır. Boru yüzeylerinde delik var mı çatlak ya da kırık var mı diye kontrol edilmesi gerekmektedir. Oto servisler bu hizmeti araç sahiplerine sunuyor. Su hortumlarındaki delikler çoğu zaman tamir edilemez ve boru değişimi gerekebiliyor. Maliyetler de 2 – 3 bin TL civarına çıkabiliyor. Bu saydıklarımızdan farklı bir arıza tespiti yaşarsanız yorum kısmında bizimle paylaşın.

İlginizi çekebilir: 2023/2024 Yılında En İyi Cam Suyu Markaları | 7 Tavsiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu