Araç BakımGüncel

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Yapılması Gereken 7 Yöntem

Depodaki yakıtı daha uzun menzilli kullanmak için yakıtta belli oranda tasarruf edilme gerekiyor. Bu tür uygulamalar hem araç sürüş menzilini uzatıyor hem de otomobilin performansına etki ediyor. Peki ama arabada yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılır? Lastik değişim ile ne kadar tasarruf sağlanabilir? Her arabada yakıt azaltımı yapılabiliyor mu? Otomotiv uzmanları bu soruları yanıtlıyor.

Araçta yakıt tasarrufu sağlamak her sürücünün istediği bir durumdur. Özellikle yakıt fiyatlarının yüksek olduğu şu günlerde, tasarruf etmek daha da önem kazandı. Kullanım performansı, oto parçaları, bakımlar gibi faktörler, yakıt tüketim miktarını ciddi oranda belirleyen etkenlerdir. Sürücüler, temel bazı konulara dikkat etmesi durumunda ciddi oranda yakıt karı elde edebiliyor. Örneğin doğru lastik ve basıncı ayarı yapmak %5 ile %10 arası yakıt maliyetlerini minimize ediyor.

Depodaki yakıtı daha uzun menzilli kullanmak için yakıtta belli oranda tasarruf edilme gerekiyor. Bu tür uygulamalar hem araç sürüş menzilini uzatıyor hem de otomobilin performansına etki ediyor. Peki ama arabada yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılır? Lastik değişim ile ne kadar tasarruf sağlanabilir? Her arabada yakıt azaltımı yapılabiliyor mu? Otomotiv uzmanları bu soruları yanıtlıyor.

yakit-tasarrufu-1

Otomobilde Yakıt Tasarrufu Nedir?

Otomobillerde var olan yakıtı daha uzun menzilli kullanmak için yapılan bir takım uygulamalara, ürün seçimlerine ve periyodik bakımlara yakıt tasarrufu denir. Örneğin 1 litre benzin ile 10 kilometre giden araç, eğer yaptığı işlemlerin ardından 1 litreye 12 kilometre gidiyorsa, benzin tasarrufu sağlamış olur. Tasarrufun oranı, duruma göre değişiyor. Ama minimum %5 maksimum %15 tasarruf öngörülmektedir.

Daha az maliyet için arabanın az yakması gerekiyor. Hele ki Türkiye gibi benzin, dizel ve LPG yakıt türlerinin yüksek maliyetle satıldığı düşünülünce en düşük segmentten en yüksek seğmen arabaya kadar her sürücü tasarrufa odaklanmış durumda. Otomobilde olağan dışı yakıt artışının birçok sebebi bulunur. Onlardan bazıları şunlardır…

yakit-tasarrufu-2

Sürücülerden kaynaklanan yakıt artışı nedenleri:

 • Otomobile fazla yük doldurmak
 • Yüksek hız sırasında cam açmak
 • Klimayı yoğun çalıştırmak
 • Ani kalkışlar ya da ani fren yapmak
 • Kötü devirde araba kullanmak

Yüksek yakıt tüketiminde motor kaynaklı sebepler:

 • Hava filtresinde oluşan kir
 • Motorun rölantisindeki bozukluklar
 • Buji ateşleme sorunları
 • Motor yağı performans kaybı

Araç kaynaklı yüksek yakıt tüketim sebepleri:

 • Fren ayarlarındaki bozulmalar
 • Lastik basıncının bozuk olması
 • Debriyaj balatası sorunları

Otomobil yakıtının olağanın üzerinde olmasının genel sebepleri bunlardır. Şimdi de yakıtta tasarruf sağlamak için yapılacak olan yöntemleri açıklıyoruz.

Araçta Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Sürücüler yakıt tasarrufu yapmanın zor olduğunu düşünür. Özellikle eski model arabası olanlar bunun mümkün olmayacağını, yüksek yakıt kullanımını artık kabullenir. Yüksek maliyetler yapmadan sadece temel noktalara dikkat ederseniz her türlü arabada yakıt tüketim tasarrufu sağlanabilir. Örneğin çoğu sürücü bilmez, yüksek hızda araba kullanırken cam açıldığında yakıt tüketimi artar. Bunun sebebi, içeri giren basınçlı hava sürtünmeye direnç oluşturur ve araba da daha fazla güç üretmek ister.

Araç yakıt tüketimini kontrol altına almak, hem bütçeye katkı sağlar hem de araçta çıkabilecek diğer maliyetleri önler.

yakit-tasarrufu-3

Yakıt Tasarrufu İçin İdeal Hız Oranlarını Kullanın

Araçta hız artışı ile yakıt tüketimi aynı orantıda ilerler. Yüksek hız, daha fazla yakıt performansını doğurur. Yeni nesil otomobillerde yüksek hız yakıt orantısı biraz daha minimize edilmiş olsa da yine de ciddi yakıt tüketimleri görülmektedir. Uzmanlar, kontrollü ve ideal hızda araba kullanmanın ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlayacağını belirtiyor. Yakıt tüketiminde tasarruf sağlamak için uzmanların önerdiği ideal hız oranı 80 km ile 90 km arasındadır. Eğer otomobilde hız sabitleyici varsa çok rahatlıkla bu hızı kullanabilirsiniz.

Yakıtta Tasarruf yapmak İçin Doğru Lastikler Kullanılmalıdır

Lastik kalitesi araçta yakıt tüketim oranını ciddi oranda belirlemektedir. Uzmanlar doğru lastik ve doğru lastik basıncı kullanıldığında %5 ile %15 arasında yakıt tasarrufu elde edilebilir. Michelin Energy Saver A/S modeli bu talep için çok uygundur. Ayrıca Bridgestone Ecopia EP422 modeli de yakıtta tasarrufun önemli lastik modellerinden birisidir.

Uzmanlar makul yakıt tüketimi için Pirelli Scorpion Verde ürününü de önermektedir. Ayrıca hem performans hem de tasarruf elde etmek için Continental CrossContact LX20 EcoPlus lastikleri de önemli tercih noktalarından birisidir. Her araç tipine göre ideal lastik basınç oranları değişebilir. Genelde 10 psi’lik lastik basıncını yakıt tüketimini azaltan bir basınç oranı olarak kabul edilir.

Araçta yakıt tasarrufunu sağlayan en iyi lastik markaları:

SIRA YAKITTA TASARRUFLU LASTİK TASARRUF ORANI PUANI FİYATI
1 Michelin Energy Saver A/S %10 civarı 10 / 9.7 1,000 TL – 5,000 TL
2 Bridgestone Ecopia EP422 %12 civarı 10 / 9.7 900 TL – 4,500 TL
3 Pirelli Scorpion Verde %10 civarı 10 / 9.5 1,000 TL – 5,000 TL
4 Continental CrossContact LX20 %12 civarı 10 / 9.4 900 TL – 4,500 TL
5 Nokian lastik ürünleri %10 civarı 10 / 9.4 1,000 TL – 5,000 TL
6 Dunlop lastik ürünleri %11 civarı 10 / 9.3 900 TL – 4,500 TL
7 Yokohoma lastik ürünleri %10 civarı 10 / 9.2 1,000 TL – 5,000 TL
8 GoodYear lastik ürünleri %12 civarı 10 / 9.2 900 TL – 4,500 TL
9 Lassa lastik ürünleri %10 civarı 10 / 9.1 1,000 TL – 5,000 TL
10 Petlas lastik ürünleri %9 civarı 10 / 9.0 900 TL – 4,500 TL

 

Motor Devir Seviyesi Yakıt Tasarrufunda Belirleyicidir

Motor devri, motorda ne kadar yakıt yakılacağıyla doğru orantıda ilerler. Devri ise gaz pedalı ayarlar. Sürücüler, gaz pedalı kullanımına özen göstermesi gerekir. Sert ve ani gaz köklemeleri çok ciddi yakıt yakımına sebep oluyor. Vites değişiminde devir oranına dikkat edin. Dizel arabalar için ideal olan devir seviyesi 2.000-2.500 devirdir. Benzinli arabalarda ise bu rakam 2.500-3.000 devir arsındadır. Bu şekilde kullanım hem araç sağlığını korur hem de yakıt tüketiminde tasarruf elde ettirir.

Araç Bakımlarını Tam Zamanında Yaptırın

Araçta motor sistemleri çok komplike yapıya sahiptir. Her parçanın kendince bir işlevselliği olsa da diğer aksanlar ile de bağlantılıdır. Ufak bir arıza yakıt tüketimini yükseltebiliyor. Periyodik bakımların aksatılmaması gerektiği de bunun için önemlidir. Örneğin periyodik bakımı geciken bir arabada hava filtresi tıkanacağı için daha fazla yakıt tüketimi için araç zorlanır. Ayrıca performansı bitmiş motor yağı da periyodik bakımla değişmez ise ne yazık ki yakıt kullanımı da artacaktır. Rutin bakımları aksatmamanız öneriliyor.

Klima Kullanımını Azaltabilirsiniz

Arabada klimalar yaz aylarında iyi bir serinlik ortamı sunsa da yakıt tüketimi açısından pek de masum değildir. Çünkü klima açıkken motora ekstra bir güç biner. Yani klima açıkken %5 – %10 oranında daha fazla yakıt tüketimi ortaya çıkar. Aşırı sıcak olmadığı sürece klimaları kapatırsanız, ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağladığınızı göreceksiniz.

Araç Kullanma Performansınızı Geliştirin

Yakıt tasarrufu yapmak için uygulanması gereken ipuçlarından birisi de araç kullanma performansıdır. Fren kullanımı, gaz pedalı kullanımı, vites değişimi, doğru devirde kullanmak, ani frenlerden kaçınmak bu performanslar arasında gösterilmektedir. Araç kullanım tekniklerini iyi öğrendiğinizde aracınıza, trafik güvenliğine ve yakıtta tasarrufa erişebileceksiniz. İyi günler dileriz.

Klima açmak yakıt tüketimini arttırı mı?

Evet, klima açıkken motora ekstra güç biner ve yakıt tüketimi %5 oranında artar.

Yolda cam açmak yakıt tüketimini arttırır mı?

Evet, sürüş esnasında cam açmak daha fazla güç gerektirdiği için yakıt kullanımını arttırmaktadır.

İlginizi çekebilir: Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Haritası | 2023 Kurulum ve Yakıt Fiyatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu