Güncel

HGS Cezası Ne Kadar? | İhlalli Geçiş Cezası Hesaplama | 2024

HGS gişelerinden aboneliği olan da olmayan da ceza yemeden geçiş yapıyor. Eğer ki abonelik yok ise sistem 2 hafta süre tanıyor. Bu süre zarfında aboneliğin açılmaması ve bakiyenin ödenmemesi halinde ceza uygulaması devreye giriyor. Standart fiyattan tam 4 kat yükseğe tekabül eden bu ceza, her geçen gün faiz işlemine tabi tutuluyor. Peki ama 2024’te HGS cezası ne kadar? Cezalara zam geldi mi? Ne kadar faiz işler? İşte detaylar…

2024 yılında HGS cezası ne kadar oldu? Gişelerden ihlalli geçiş yapıldığı anda bu sorunun yanıtı araştırılır. Otoyollarda trafiğin daha hızlı ve akıcı olabilmesi için elden ödemeli gişeler yerine HGS yani “Hızlı Geçiş Sistemi” uygulanır. İçerisinde bakiye olması halinde ödeme otomatik yapılır. Eğer bakiye yoksa ve belirlenen süre içerisinde ödeme yapılmadıysa HGS cezası uygulanır. Geçiş ücreti fiyatı üzerinden 4 kat eklenerek bir ceza çıkar. Örneğin 20 TL olan HGS, cezasıyla birlikte 80 TL olarak karşınıza çıkar. Hesaplamasında farklı parametreler de bulunur. Yazımızda bu konuya değineceğiz tam olarak.

Vikipedi: Hızlı Geçiş Sistemi Hakkında Detaylı Bilgi

HGS gişelerinden aboneliği olan da olmayan da ceza yemeden geçiş yapıyor. Eğer ki abonelik yok ise sistem 2 hafta süre tanıyor. Bu süre zarfında aboneliğin açılmaması ve bakiyenin ödenmemesi halinde ceza uygulaması devreye giriyor. Standart fiyattan tam 4 kat yükseğe tekabül eden bu ceza, her geçen gün faiz işlemine tabi tutuluyor. Peki ama 2024’te HGS cezası ne kadar? Cezalara zam geldi mi? Ne kadar faiz işler? İşte detaylar…

hgs-cezasi-ne-kadar-1
HGS Cezası Ne Kadar

HGS Cezası Ne Demek?

HGS, “Hızlı Geçiş Sistemi”nin kısaltmasıdır ve Türkiye’deki otoyol ve köprülerde hızlı ve elektronik olarak geçiş yapılmasını sağlayan bir ödeme sistemidir. HGS, gişelerde nakit para veya kredi kartı kullanmadan araçların geçiş yapmasına olanak tanır. HGS sistemi, araçların belirli bir ücret ödedikten sonra HGS etiketi veya OGS (Otoyol Geçiş Sistemi) cihazı ile gişelerden geçmesine izin verir.

HGS cezası, HGS etiketi veya OGS cihazı olmadan veya yeterli bakiye olmadan otoyol veya köprü gişelerinden geçen araçlara verilen cezadır. HGS veya OGS cihazları aracılığıyla ödeme yapmadan geçiş yapan araçlar, plakalarının tespit edilmesi ve ilgili yetkililere bildirilmesi sonucunda ceza alabilirler.

HGS cezası, geçiş yapılan otoyol veya köprünün ücretine ek olarak bir ceza bedeli içerebilir. Bu ceza bedeli, geçilen gişenin sınıfına, ihlalin ciddiyetine ve geçiş yapan aracın tipine göre değişebilir. HGS cezaları genellikle araç sahibinin Trafik Cezası Sorgulama sisteminden öğrenilebilir ve ödenmesi gereken miktarın belirlenmesi için ilgili resmi kuruma başvurulabilir.

2024 Yılında HGS Cezası Ne Kadar?

2024 yılı HGS ceza oranları açıklandı. Buna göre sene içerisinde HGS gişelerinden kaça geçen ve 14 gün içinde ödeme yapmayan kişiler, geçtikleri gişe bedelinin tam 4 katı ödeme yapacaklar. Örneğin 15 Temmuz şehitler köprüsünden geçen ancak ceza yiyen bir kişi yaklaşık 25 TL ceza ödemesi gerekecek. Osmangazi Köprüsü için bu ceza oranı 700 TL gibi afaki rakamlara da çıkabiliyor. Ne kadar ceza yazıldığını tahmini olarak öğrenmek için aşağıdaki tabloyu feyz alabilirsiniz.

HGS Cezası Ne Kadar? | İhlalli Geçiş Cezası Hesaplama | 2024 - 2024 bilgi

2024 yılında HGS cezası hesaplama tablosu:

TARİHHGS CEZASININ TÜRÜCEZA ÜCRETİ
2024Otomobiller için 15 Temmuz Şehitler köprüsü HGS cezası25 TL
2024Otomobiller için Fatih Sultan Mehmet köprüsü HGS cezası25 TL
2024Osmangazi Köprüsü HGS cezası700 TL
2024Otomobiller için Yavuz Sultan Selim köprüsü HGS cezası76 TL
2024Çanakkale köprüsü HGS ceza ücreti800 TL
2024İzmir – Çeşme otoyolu HGS cezası29 TL
2024İzmir – Aydın Otoyol HGS Cezası38 TL
2024Ankara – Niğde otoyol HGS geçiş ihlali cezası745 TL
2024Kuzey Marmara otoyolu HGS geçiş cezası356 TL

*rakamlar araç sınıfı ve döneme göre değişiklik gösteriyor.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Hesaplama 2024

HGS cezası 2024 hesaplaması çok basit. Sürücüler pratik bir şekilde hangi oranda ceza yediklerini hesaplayabilir. Temel formül (HGS ücreti x 4 katı = HGS cezası) olarak net olarak bulunabiliyor. Bu cezanın oranıdır. Sonrasında faiz cezası işlemeye başlar. Tıpkı idari trafik para cezalarında olduğu üzere %5 faiz eklemesi yapılıyor.

Bilgi: Güncel HGS Ücretleri 2023

HGS Cezası Ödenmezse Ne Olur?

HGS cezası ne kadar? sorusu aslında HGS’nin ödenmemesi halinde ne olacağını da ortaya çıkarır. 2 hafta süreniz olduğunu belirtmiştik. Sonrasında hemen ceza uygulaması yapılıyor. Eğer bu cezalar ödenmez ise hem araç muayene işlemi yapılamıyor hem de araç satış işlemi gerçekleştirilmiyor. Yani ödenmesi zorunlu kılınmış ceza türlerinden birisidir. Ödeme esnasında faiz ya da ceza indirimi yapılmaz. O anki güncel rakam üzerinden ödeme bedeli talep edilir. Ödemelerinizi de HGS sitesinin online borç ödeme ve sorgulama ekranından gerçekleştirebiliyorsunuz. İyi günler diliyoruz.

İlginizi çekebilir: Mini Onarım Nedir? Kaskoyu Bozar mı? Nerede Yaptırılır? 2023 Limitleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu